Kamery przy sygnalizacji – co dokładnie obserwują?

11444

Miejski monitoring, kierowanie ruchem czy wychwytywanie kierowców łamiących przepisy – do czego służą kamery zamontowane przy sygnalizatorach na lubińskich ulicach? To pytanie zadała nam ostatnio jedna z Czytelniczek.

– Od niedawna jestem mieszkanką Lubina i posiadaczką prawa jazdy. W związku z tym mam pytanie, co to za kamery umieszczone są u góry, na sygnalizatorach świetlnych – napisała do nas pani Grażyna.

Większość kamer na skrzyżowaniach podlega miastu. Na drogach kategorii wojewódzkiej lub krajowej decyzję o montażu kamer podejmuje odpowiednio Dolnośląska Służba Dróg i Kolei oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Wszystkie urządzenia służą do monitoringu lub sterowania sygnalizacją.

Kamery stanowiące część systemu miejskiego monitoringu są instalowane w celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa. Umożliwiają wykrywanie i obserwację ruchu ulicznego, identyfikację tablic rejestracyjnych i liczenie pojazdów.

– Część kamer zastępuje systemy montowane w nawierzchni, służące z kolei do sterowania sygnalizacją. Jeśli w danym miejscu zaczyna tworzyć się zator, wtedy system modyfikuje sposób pracy sygnalizatorów tak, by jak najszybciej usprawnić ruch – wyjaśnia Krzysztof Hałasiewicz, kierownik projektów w Referacie Inwestycji lubińskiego magistratu.

Przypomnijmy, że kamer niebawem będzie jeszcze więcej, bo rozbudowa systemu monitoringu weszła w kolejny, czwarty etap.

Zintegrowany system zarządzania ruchem drogowym, wdrożony w Lubinie kilka lat temu, technicznie pozwala także na wychwytywanie przypadków przejazdu przez kierowcę na czerwonym świetle. Miasto nie może jednak wykorzystywać tej funkcji – uprawnienia do tego typu kontroli i karania piratów drogowych na podstawie zapisów fotoradarów ma dziś wyłącznie Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

W całym kraju aktywnych punktów monitorowania przejazdu na czerwonym świetle jest na razie tylko 20. Najbliższy zainstalowany jest na wjeździe do Polkowic, od strony Lubina.

Wjedziesz na czerwonym, spodziewaj się listu

Lubinianie muszą się cały czas pilnować na drodze krajowej nr 3, gdzie działa odcinkowy pomiar prędkości, a także na drodze krajowej nr 36 w kierunku Wrocławia, a dokładnie w Osieku, Niemstowie i Miłosnej.


POWIĄZANE ARTYKUŁY