Od jakiegoś czasu oczy mieszkańców Lubina cieszą krokusy, których sporo pojawiło się na trawnikach w różnych punktach miasta. A wkrótce zobaczymy kolejne kwiaty, między innymi tulipany czy begonie. Samych roślin cebulowych, które teraz zaczynają kwitnąć, miasto zasadziło jesienią ubiegłego roku 35,5 tys. sztuk.
W tym roku w Lubinie postawiono na rośliny cebulowe, jak tulipany, dlatego zrezygnowano z sadzenia bratków.
– Jesienią ubiegłego roku zasadzono 20,5 tys. sztuk tulipana kolorowego, tysiąc sztuk narcyza żółtego, 4 tys. tulipana w odmianie gen. Maczek oraz 10 tysięcy krokusów – wylicza Jacek Mamiński, rzecznik prezydenta Lubina Roberta Raczyńskiego.
Wymienione kwiaty zakwitną – a część, jak krokusy, już zakwitała – na najbardziej reprezentacyjnych rabatach i trawnikach w mieście, czyli między innymi w parkach Wyżykowskiego, Piłsudskiego, Jana Pawła II, Solidarności, Kopernika, na skwerze Zastawnika, w Alei Platanowej przy Wzgórzu Zamkowym, na skwerze przy papieskim dębie, na rondzie przy ulicy Odrodzenia, przy ulicy Wrocławskiej w pobliżu galerii, przy skrzyżowaniu ulic Niepodległości z Armii Krajowej, przy obwodnicy Generała Maczka. Jak co roku będziemy mogli też podziwiać napis Palium ułożony z żółtych żonkili na skarpie przy alei Lecha Kaczyńskiego.
Zasadzone jesienią rośliny cebulowe będą cieszyć oczy lubinian od marca do połowy czerwca.
– Dopiero po przekwitnięciu tulipanów, w czerwcu będzie sadzona letnia zmiana kwiatów – dodaje Jacek Mamiński.
W tym roku postawiono na zdecydowane akcenty kolorystyczne. Rabaty zdobić będą: begonia stale kwitnąca w kolorowych odmianach, żeniszek meksykański, koleus blumego, paciorecznik wysoki na czerwonym liściu, szałwia błyszcząca, starzec srebrzysty, aksamitka wyniosła, gazania lśniąca, penissetum vertigo oraz zielistka sternberga.
Łącznie magistrat kupił prawie 72 tys. roślin.
– Ze względu na dużą dewastację nasadzeń kwiatów wzdłuż ścieżki rowerowej przy ulicy Niepodległości, lokalizacja ta została wykluczona z przetargu. W miejscu tym planowane jest nasadzenie roślin wieloletnich, które być może dzięki swoim formom i rozmiarom utrzymają się na tym terenie – mówi rzecznik prezydenta.
Miasto kupiło również 12 kaskadowych konstrukcji, które obsadzone zostaną pelargonią i petunią. Staną one między innymi przy Poczcie Głównej, Domu Towarowym, I i II LO, Pałacu Ślubów czy przy kościele przy ulicy Wyszyńskiego.
W tym roku będą też i nowości – kolorowe, duże donice w parku Wyżykowskiego i na Skwerze Mistrzów, które obsadzone zostaną w jednej części roślinami całorocznymi, a w drugiej roślinami sezonowymi.