Już wiadomo jak będą wyglądać matury i egzaminy ósmoklasistów

1756

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, matura oraz egzamin ósmoklasisty w 2021 roku będą znacznie łatwiejsze. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podpisał dziś rozporządzenie, które reguluje przebieg obu egzaminów. Resort od razu zaznacza, że wytyczne dotyczą tylko najbliższych egzaminów i wiążą się z koronawirusem, a co za tym idzie – ze zdalnym systemem nauczania.

Fot. archiwum portalu

Jak podaje ministerstwo, w 2021 r. egzaminy ósmoklasisty i maturalny będą przeprowadzone wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych zawartych w dołączonych do rozporządzenia załącznikach, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

Egzamin maturalny, podobnie jak w 2020 r., będzie przeprowadzany tylko w części pisemnej. Resort edukacji podaje, że w czasie konsultacji wpłynęło wiele wniosków, by część ustna egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka mniejszości narodowej i języka obcego nowożytnego nie była obowiązkowa. Minister uwzględnił te prośby, tym samym do części ustnej będą mogli przystąpić absolwenci, którym zwyczajnie chcą ją zdawać, bo np. wynik części ustnej egzaminu z danego przedmiotu jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.

W rozporządzeniu pojawiają się też zapisy, jaka część materiału dla maturzystów, została wykluczona z egzaminów, na przykład:

– z matematyki na poziomie podstawowym – ograniczono wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, w całości zredukowano wymagania dotyczące brył obrotowych i wymagania z IV etapu edukacyjnego dotyczące ostrosłupów;

– z geografii na poziomie rozszerzonym – usunięto niektóre treści o charakterze faktograficznym oraz zagadnienia, które są trudne do omówienia podczas nauki zdalnej, np. część zagadnień z zakresu przeszłości geologicznej Ziemi, charakterystykę reżimów rzecznych w Polsce, zmiany funkcji obszarów wiejskich na świecie, zróżnicowanie językowe ludności świata.

Duże zmiany dotyczą też egzaminów ósmoklasistów. Po analizie przesłanych do resortu opinii, głównie przez nauczycieli, zespoły merytoryczne wprowadziły kolejne zmiany w wymaganiach egzaminacyjnych. Wśród przykładowych zmian można wymienić:

– z języka polskiego – z listy lektur obowiązkowych wykreślono „Tędy i owędy” Melchiora Wańkowicza,

–z matematyki – ograniczono wymagania dotyczące działań na pierwiastkach oraz stereometrii (brył przestrzennych),

– z języka angielskiego – z listy środków gramatycznych wykreślono czas past perfect oraz mowę zależną;

Tak jak wcześniej zapowiadano, na obu egzaminach wydłużony zostanie czas na rozwiązanie zadań, a zmniejszona liczba pytań.

Więcej na temat nowych wytycznych można przeczytać na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.


POWIĄZANE ARTYKUŁY