Łatwiejsza matura i egzamin ósmoklasisty

1858

Mniej lektur do przeczytania, mniej zadań do rozwiązania – Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiedziało, że w 2021roku egzamin ósmoklasisty oraz egzamin maturalny wyjątkowo odbędą się w zmienionych formułach. Po prostu będą łatwiejsze.

Zdjęcie ilustracyjne

W przypadku ósmoklasistów ograniczona zostanie liczba lektur obowiązkowych, a do napisania będą mieli wyłącznie rozprawkę lub opowiadanie. O pięć będzie też mniej pytań do tekstu, jeśli chodzi o czytanie ze zrozumieniem, przy zachowaniu pełnego czasu egzaminu (120 minut). To tyle, jeśli chodzi o język polski.

Na egzaminie z matematyki uczniowie kończący szkołę podstawową także będą mieli o pięć mniej zadań do rozwiązania. Zmniejszy się też zakres treści sprawdzanych w zadaniach egzaminacyjnych, np. ograniczono wymagania dotyczące m.in. własności figur geometrycznych na płaszczyźnie, geometrii przestrzennej, elementów statystyki opisowej.

Zmiany dotyczą też egzaminu z języka obcego, który muszą zdać ósmoklasiści. Tu też ograniczony zostaje zakres wiedzy, jaką musi posiadać uczeń – obniżony zostanie ogólny oczekiwany poziom biegłości językowej (poziom A2), a podczas testu także o pięć zmniejszy się liczba zadań do rozwiązania.

Maturzyści z pewnością ucieszą się z tego, że nie będą musieli zdawać egzaminu na poziomie rozszerzonym. I bez tego matura będzie zaliczona. Zdawać będą go tylko chętni, z pewnością ci, którzy wybierają się na studia.

Łatwiejsza będzie też matura z matematyki, bo do rozwiązania będzie o pięć zadań mniej, a czasu tyle samo (170 minut).

Te zmiany dotyczą jedynie przyszłorocznych egzaminów. Ministerstwo tłumaczy, że to odpowiedź na oczekiwania nauczycieli i uczniów, które są związane koronawirusem, a tym samym z ograniczeniem dostępu do edukacji.

Resort przypomina też, że w okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych dyrektorzy szkół mogą umożliwić uczniom klas ósmych oraz klas maturalnych konsultacje indywidualne lub w małych grupach.

Od dziś ruszają też prekonsultacje propozycji wymagań egzaminacyjnych. Na uwagi i opinie merytoryczne ministerstwo edukacji czeka do 27 listopada pod adresem: prekonsultacje@men.gov.pl.  Wszystkie przesłane opinie zostaną przekazane zespołom, które w kolejnym etapie prac dokonają analizy propozycji i zmodyfikują projekt.

Wymagania egzaminacyjne mają być ogłoszone w grudniu w formie rozporządzenia. Również w grudniu rozpoczną się szkolenia dla doradców metodycznych i nauczycieli, organizowane przez Ośrodek Rozwoju Edukacji.

Po opublikowaniu ostatecznej wersji wymagań egzaminacyjnych, opracowane zostaną arkusze próbnego egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego. Następnie zostaną one udostępnione szkołom i zdającym w marcu 2021 r., na około dwa miesiące przed egzaminami w maju 2021 r. Ósmoklasiści będą mieli więcej czasu na opanowanie i powtórzenie zredukowanego zakresu wymagań, ponieważ w 2021 r. egzamin ten odbędzie się w ostatnim tygodniu maja, a nie jak w roku 2019 – w kwietniu.

Matury według wstępnych planów także normalnie rozpoczną się w maju.

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY