Jutro sklepy będą zamknięte. Ale są wyjątki

698

Od jutra, 11 marca, zaczyna obowiązywać ustawa o zakazie handlu w niektóre niedziele i święta. Na większe zakupy do hipermarketu lub do galerii handlowej warto udać się więc jeszcze dzisiaj.

Według ustawy zakupów nie zrobimy ani jutro, 11 marca, ani za tydzień – 18 marca. Wszystkie sklepy otwarte będą dopiero w niedzielę palmową, 25 marca.

Do zmian w handlu sklepy przygotowywały się już od dawna. Większość zdecydowała, że wydłuży godziny otwarcia w piątki i soboty, by w ten sposób wynagrodzić konsumentom niedzielne zamknięcie.

Pojawiło się też wiele alternatyw, jak choćby lubińska giełda, która od tego weekendu będzie otwarta, nie tylko w soboty, ale też w niedziele wolne od handlu.

Otwarta będzie też lubińska galeria Cuprum Arena. W obiekcie zamknięte będą sklepy, ale cała część gastronomiczno-rozrywkowa będzie otwarta dla mieszkańców. Będzie więc można zjeść burgery czy loda, napić się kawy, obejrzeć film w kinie lub pobawić się w dzieckiem w sali zabaw A-kuku. 11 marca będzie można też za darmo obejrzeć występ teatru Avatar lub poćwiczyć z trener mamą.

Pamiętajmy też, że zakaz handlu w niedziele uwzględnia 32 wyjątki. Nie dotyczy on m.in. stacji paliw, kwiaciarni, aptek, lecznic dla zwierząt, dewocjonaliów, kiosków z prasą i biletami, placówek pocztowych, hoteli, lokali gastronomicznych i rozrywkowych, sklepów na strefach wolnocłowych, sklepów internetowych, a także sklepów, które prowadzone są przez ich właściciela.

Całą ustawę o zakazie handlu w niektóre niedziele i święta można przeczytać TUTAJ.

Nad tym czy sklepy sklepy stosują się do ustawy, czuwać będą inspektorzy z Państwowej Inspekcji Handlowej. W niedziele, w które obowiązują ograniczenia w handlu, inspektorzy pracy będą dyżurować i czekać na sygnały o sklepach łamiących zakaz. Na stronach internetowych okręgowych inspektoratów pracy zostały zamieszczone numery telefonów dyżurnych, pod którymi można zgłaszać placówki, które wbrew zakazowi prowadzą handel w niedzielę. Inspektor pracy będzie na bieżąco sprawdzał każdy zgłoszony sygnał.

– Jeżeli zgłoszeń będzie dużo, wówczas w kolejnych dniach będą one weryfikowane. Inspekcja ma bowiem możliwości, by na podstawie dokumentacji pracowników, zeznań świadków, rejestrów kasowych sprawdzić, w jakich dniach sklep prowadził działalność i czy nie naruszano w nim przepisów ustawy o ograniczeniu handlu – mówi Wiesław Łyszczek, główny inspektor pracy.

Zaznacza przy tym, że każdy przypadek prowadzenia handlu w niedzielę będzie dokładnie zbadany i przeanalizowany, ponieważ nie jest intencją inspekcji bezrefleksyjne nakładanie kar za łamanie zakazu handlu w niedzielę.

Źródło: PAP


POWIĄZANE ARTYKUŁY