Jesteś w kwarantannie? Możesz liczyć na pomoc

3203

Według najnowszych danych 121 osób z powiatu lubińskiego przebywa w kwarantannie. To wszyscy, którzy mieli styczność z zakażonym koronawirusem. Na jaką pomoc mogą liczyć w czasie 14-dniowego odizolowania, radzą służby wojewody dolnośląskiego.

Gdzie możemy szukać pomocy w czasie kwarantanny? Przede wszystkim w ośrodku pomocy społecznej – w Lubinie bądź gminie Lubin, w zależności od terenu gdzie mieszkamy. Wystarczy, że do niego zadzwonimy.

W tym szczególnym okresie ośrodki pomocy społecznej powinny skupić się na pomocy osobom starszym, samotnym, niepełnosprawnym – szczególnie potrzebującym wsparcia w związku z kwarantanną. To one znajdują się w najtrudniejszej sytuacji i nierzadko nie są w stanie radzić sobie same. Uwaga! Każda osoba, która ma informację o tym, że osoby poddane kwarantannie potrzebują pomocy, powinna ją także przekazać do ośrodka pomocy społecznej

– czytamy w komunikacie biura prasowego wojewody.

W sytuacji, kiedy osoba starsza, samotna czy niepełnosprawna, bądź rodzina, nie jest w stanie sama zapewnić sobie gorącego posiłku lub produktów żywnościowych, takiej pomocy udzieli gmina.

Posiłki i produkty żywnościowe będą dostarczana przez osoby wyznaczone w danej gminie, we współpracy z wolontariuszami organizacji pozarządowych. Ośrodek pomocy społecznej współpracuje także z miejscową jednostką Ochotniczej Straży Pożarnej, Strażą Miejską, Policją, Wojskiem Obrony Terytorialnej. Te służby także mogą rozwozić posiłki i produkty żywnościowe dla Ciebie

– informuje biuro prasowe wojewody.

Jeśli ktoś potrzebuje psychologa, może zadzwonić do właściwego ośrodka pomocy społecznej w swojej gminie bądź powiatowego centrum pomocy rodzinie w powiecie. Pomoc społeczna pomoże nam też w zrobieniu pilnych zakupów.

Uwaga! Osoby po leczeniu szpitalnym, wymagającym choćby czasowego wsparcia w postaci usług opiekuńczych czy specjalistycznych usług opiekuńczych, powinny mieć te usługi przyznane w trybie pilnym.

Więcej informacji można znaleźć TUTAJ.

Należy pamiętać, że w czasie kiedy przebywamy na kwarantannie, policja będzie kontrolować czy rzeczywiście jesteśmy odizolowani. Powinniśmy się spodziewać, że mundurowi – często w asyście służb sanitarnych – zadzwonią do nas z pytaniem czy jesteśmy w domu (bądź miejscu, jakie wskazaliśmy na czas kwarantanny), a później poproszą, abyśmy pokazali się w oknie. Wszystko to przez wzgląd na bezpieczeństwo i ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. Podczas takich kontroli mundurowi sprawdzają też czy starsze osoby nie potrzebują pomocy.

Fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Ponadto dla osób objętych kwarantanną stworzono aplikację Kwarantanna Domowa. Ma zapewnić bezpieczeństwo i lepiej adresowane wsparcie. Wspomoże w pracy policjantów.

– Nasza aplikacja jest bezpłatna i bezpieczna. Stworzyliśmy ją we współpracy z ekspertami w tej dziedzinie. Można ją znaleźć w sklepach Google Play lub App Store – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Co ważne, nie ma możliwości, by z aplikacji korzystały osoby nieobjęte kwarantanną. Jej system jest połączony z bazą numerów telefonów osób, które zostały zobowiązane do przejścia kwarantanny.

Zaraz po aktywacji aplikacji każdy dostanie zadanie. Zrobienie sobie zdjęcia. Będzie to tzw. zdjęcie referencyjne.

Każdego dnia kwarantanny do objętych nią osób – które zainstalowały i aktywowały aplikację – SMS-em będzie wysyłana prośba o wykonanie zadania. Bardzo prostego i zawsze takiego samego. Zrobienia selfie.

Dzięki geolokalizacji oraz nowoczesnemu systemowi porównywania twarzy będzie wiadomo, że to na pewno ta osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym. Pomoże w tym zrobione przy aktywacji zdjęcie referencyjne. To do niego będą porównywane kolejne przesłane fotografie.

– Dziennie trzeba będzie zrobić jedno lub kilka takich zdjęć. Prośby o ich wykonanie będziemy wysyłać „z zaskoczenia”. Idea jest dokładnie taka sama jak przy niezapowiedzianych wizytach funkcjonariuszy policji – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Dane osób „meldujących się” na kwarantannie są bezpieczne. Nie będą niepotrzebnie gromadzone, ani przechowywane – zapewnia.

Fot. Pixabay

Czas przeznaczony na wykonanie selfie to 20 minut od otrzymania SMS-a. Po upływie tego czasu osoba objęta kwarantanną dostanie wiadomość przypominającą. Jeżeli w wyznaczonym czasie nie wykonamy zdjęcia będzie to sygnał dla policji, że powinna sprawdzić, czy zasady kwarantanny nie są łamane.

Dzięki tej aplikacji osoba w kwarantannie zyskuje też szybki dostęp do niezbędnych – pomocnych w tym czasie – informacji. Można również korzystać ze specjalnej infolinii.

Aplikacja daje też m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki czy artykuły spożywcze. Dzięki aplikacji szybko można skontaktować się z pracownikiem socjalnym.  

W najbliższych dniach do aplikacji będą dodawane kolejne funkcjonalności. W razie jakichkolwiek problemów technicznych osoby korzystające z aplikacji mogą zadzwonić na przygotowaną dla nich specjalną infolinię – 22 165 57 44.

Pobierz aplikację Kwarantanna domowa z Google Play lub App Store.

Więcej informacji na www.gov.pl/kwarantannadomowa

Co ważne, wczoraj premier Mateusz Morawiecki poinformował, że podwyższono kary za nieprzestrzeganie kwarantanny z 5 do 30 tys. zł. 


POWIĄZANE ARTYKUŁY