Jaki podręcznik do HiT-u wybrały lubińskie szkoły?

5118

– Z 2336 sprawdzonych szkół w 2089 nie wskazano książki Wojciecha Roszkowskiego, a tylko 53 zdecydowały się wybrać ten podręcznik” – donosi Wolna Szkoła, organizacja, która stworzyła mapę „Szkół wolnych od (s)HiT-u”. Mowa o kontrowersyjnym podręczniku do nowego przedmiotu wprowadzonego od września do szkół średnich, czyli Historii i Teraźniejszości. Sprawdziliśmy, jakich wyborów dokonały w tym zakresie lubińskie placówki.

Fot. ilustracyjne

Rekomendowany przez ministerstwo edukacji i nauki podręcznik do Historii i Teraźniejszości od początku wzbudzał szereg kontrowersji, o czym więcej pisaliśmy tutaj.

W sierpniu organizacja Wolna Szkoła stworzyła interaktywną mapkę placówek, w których zrezygnowano z tego podręcznika.

– Z dumą prezentujemy mapę szkół, w których nauczyciele i dyrektorzy nie zdecydowali się na wybór podręcznika do HiT-u promowanego przez ministra Czarnka, kuratorkę Nowak, czy Tadeusza Rydzyka, autorstwa Wojciecha Roszkowskiego – czytamy na Facebooku organizacji.

„Szkoły wolne od (s)HIT-u”. Czy lubińskie placówki są na mapie?

W opinii twórców mapy, ma być ona „świadectwem, że nauczycielki i nauczyciele w niemal całej Polsce, korzystając ze swojego prawa do autonomicznej decyzji o wyborze podręcznika, mimo ogromnych nacisków z różnych stron, zdecydowali się ochronić uczniów i uczennice przed indoktrynacją i zapewnić im edukację dobrej jakości”.

Niedawno organizacja opublikowała podsumowanie mapki, z którego wynika, że spośród ponad 2,3 tys. polskich szkół ponadpodstawowych na podręcznik Roszkowskiego zdecydowały się zaledwie 53.

Fot. Wolna Szkoła via Facebook

– To dowód odpowiedzialności nauczycieli i nauczycielek, którzy rozumieją, że nie muszą korzystać z żadnego podręcznika, a edukacji nie wolno zastępować indoktrynacją. Mapa pokazuje, że dopóki prawo oświatowe gwarantuje im autonomię, szkoła może opierać się partyjnym naciskom – uważają pomysłodawcy akcji.

Co istotne, niedawno do użytku dopuszczono drugi podręcznik do HiT-u, który także został zatwierdzony przez resort edukacji. Został on wydany przez WSiP, czyli Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne.

O ile w sierpniu w żadnej z lubińskich szkół ponadpodstawowych (czyli I i II Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół nr 1 i 2 oraz Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące) nie podjęto ostatecznej decyzji, co do obowiązującego podręcznika do HiT-u, o tyle dziś wiemy już więcej. Okazuje się, że uczniowie co najmniej czterech z pięciu wymienionych placówek nie będą korzystali z książki prof. Roszkowskiego. Większość szkół wybrała bowiem drugą z dopuszczonych pozycji. Dyrekcja I LO w Lubinie odmówiła nam udzielenia odpowiedzi na to pytanie, choć nieoficjalnie wiemy, że tam także będzie używany podręcznik WSiP.


POWIĄZANE ARTYKUŁY