Jak skutecznie odwołać się od decyzji ubezpieczyciela? Przewodnik krok po kroku

49

Zdarza się, że decyzja ubezpieczyciela w sprawie odszkodowania z OC lub AC nie spełnia oczekiwań poszkodowanego. Ten artykuł dostarczy Ci kompleksowych informacji na temat jak skutecznie się od niej odwołać.

Twoje prawo do odwołania

Posiadacze polis OC i AC mają prawo do odwołania od decyzji ubezpieczyciela. Może to wynikać z różnych powodów – niższej kwoty wypłaconego odszkodowania, sposób ustalenia winy w wypadku czy nierozpatrzone dokumenty. 

Jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela

Proces odwołania od decyzji ubezpieczyciela wymaga nie tylko znajomości swoich praw, ale także umiejętności umotywowanego wprowadzenia swojego stanowiska w formie napisanego odwołania. Poniżej znajdziesz kilka kroków, które pomogą Ci się w tym zorientować.

  • Identyfikacja: Na początku każdego listu powinny znajdować się Twoje pełne imię i nazwisko, adres, numer polisy ubezpieczeniowej i data. Powinieneś również określić odbiorcę listu, w tym przypadku będzie to Twoja firma ubezpieczeniowa.

  • Tytuł: W dokumencie odwołującym powinniśmy zakomunikować cel listu. Zaleca się umieszczenie na początku stosownego tytułu, takiego jak „Odwołanie od decyzji nr … z dnia …”. 

  • Wprowadzenie: W pierwszym akapicie musisz krótko opisać, do której decyzji ubezpieczyciela się odwołujesz. Najlepiej jest tutaj cytować kluczowe punkty decyzji ubezpieczeniowej. 

  • Argumenty: W tej części odwołania musisz jasno przedstawić przyczyny, dla których się odwołujesz. Wyjaśnij szczegółowo, dlaczego uważasz decyzję ubezpieczyciela za niesprawiedliwą lub nieadekwatną do sytuacji. Możesz przedstawić swoje argumenty, które podważają ustalenia ubezpieczyciela, lub dołączyć dodatkowe dokumenty, które wesprą Twoje argumenty.

  • Żądanie: Na koniec powinieneś przedstawić swoje żądanie dotyczące zmiany decyzji ubezpieczyciela. Może to być np. zwiększenie kwoty odszkodowania, przyznanie odszkodowania (jeśli wcześniej zostało odmówione) lub przeprowadzenie ponownej oceny zdarzenia.

  • Podpisanie: Na końcu listu wpisz swoje imię i nazwisko oraz datę, a także podpisz dokument. Pamiętaj, że nawet jeśli wysyłasz odwołanie drogą elektroniczną, powinno się je podpisać, aby zwiększyć oficjalność dokumentu.

To są podstawowe kroki do napisania odwołania od decyzji ubezpieczyciela. Pamiętaj, że najlepszą praktyką jest skonsultowanie swojego odwołania z prawnikiem lub doradcą ubezpieczeniowym, aby upewnić się, że Twoje argumenty są ważne i dobrze sformułowane.

Czas na złożenie odwołania z OC i AC

Na złożenie odwołania masz 30 dni od daty otrzymania decyzji ubezpieczyciela. Jest to zapisane w ustawie, dlatego niezwykle ważne jest przestrzeganie tego terminu.

Czas na rozpatrzenie odwołania przez ubezpieczyciela

Zgodnie z obowiązującym prawem, ubezpieczyciel ma obowiązek rozpatrzeć Twoje odwołanie w ciągu 30 dni od daty jego otrzymania. W przypadku skomplikowanych spraw, ten okres może się wydłużyć. 

Rozważenie dopłaty do odszkodowania

Jeżeli jesteś niezadowolony z decyzji ubezpieczyciela, ale nie chcesz podejmować się skomplikowanego procesu odwołania, możesz rozważyć dopłatę do odszkodowania.  Jest to alternatywa dla samodzielnego odwoływania się od decyzji ubezpieczyciela. 

Podsumowanie

Pamiętaj, że masz prawo do odwołania się od decyzji ubezpieczyciela i to niewątpliwie warto wykorzystać. Kiedy decydujesz się na taki krok, pamiętaj o terminach i prawidłowym sformułowaniu odwołania. Zastanów się też nad alternatywami, jak dopłata do odszkodowania czy pomoc prawna, która może znacznie ułatwić cały proces. Bez względu jednak na wybór, najważniejsze jest to, byś odczuwał satysfakcję z wywalczonej kwoty odszkodowania, która jest adekwatna do poniesionych strat.

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY