Pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Lubinie podpowiadają, jak prawidłowo napisać Curriculum Vitae.

Poszukiwanie pracy powinniśmy rozpocząć od rzetelnego i bardzo starannego przygotowania dokumentów aplikacyjnych, czyli życiorysu (Curriculum Vitae – CV) i listu motywacyjnego.
Gdy samodzielnie zgłaszamy się do firmy, odpowiadamy na ogłoszenie prasowe, czy też prosimy kogoś z kręgu znajomych i przyjaciół o pomoc w znalezieniu pracy, musimy przekazać dokumenty aplikacyjne.
Curriculum Vitae powinno spełniać trzy funkcje. Podstawową jego funkcją jest spowodowanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Drugą to pomoc w prowadzeniu rozmowy kwalifikacyjnej, trzecia natomiast ma na celu ukazanie profilu zawodowego kandydata. Przede wszystkim jest dokumentem marketingowym, dającym kandydatowi możliwość jak najlepszego pokazania swoich doświadczeń i kompetencji zawodowych.
Jedną z najważniejszych dla pracodawców sekcji jest ta dotycząca umiejętności. Osoba zatrudniająca chce wiedzieć, co możemy zrobić dla jego firmy, co do niej wniesiemy. Dlatego, aby sprzedać siebie musimy opisać swoje umiejętności i pokazać, jak zamierzamy wesprzeć potencjalnego pracodawcę. Zanim zaczniemy wpisywać umiejętności w CV, poświęćmy trochę czasu i postarajmy się zrozumieć, jakie są wymagane lub pomocne umiejętności na stanowisku, o które się ubiegamy.
Pracodawcy najwięcej uwagi poświęcają czytając historię zatrudnienia. To właśnie ta część CV musi przekonać potencjalnego pracodawcę, że idealnie pasujemy na oferowane stanowisko!
Dobrze przygotowany życiorys powinien zawierać:
– dane personalne, cel zawodowy, wykształcenie, doświadczenie zawodowe, pozostałe doświadczenie, kursy, szkolenia, umiejętności, zainteresowania.
Podstawowe cechy i zasady pisania życiorysu:
– pisz zwięźle i rzeczowo, powinien być napisany zrozumiałym językiem oraz warto stosować się do „zasady jednej strony” – pamiętaj o odpowiedniej formie graficznej, estetycznej (czysty staranny i przejrzysty) – informacje należy podawać w odwrotnym porządku chronologicznym, tak aby zaakcentować to, co się ostatnio robiło – dostosuj swoje CV do stanowiska o które się ubiegasz.
Najczęściej popełniane błędy w CV:
– brak profilu zawodowego (opisz w kilku hasłach w czym jesteś najlepszy!),
– nieestetyczne CV (literówki, błędy ortograficzne, które zniechęcają pracodawcę),
– CV skopiowane z Internetu,
– podawanie nieprawdziwych informacji na swój temat.
Życiorys jest naszą wizytówką, więc jeśli chcesz pokazać się pracodawcy z jak najlepszej strony starannie przygotuj swoje CV!
Życiorys musi być sprawdzony przez inną osobę. Poprośmy kogoś o sprawdzenie zrozumiałości, poprawności stylistycznej i ortografii.
Doradcy zawodowi zapraszają na porady grupowe związane z nauką umiejętności pisania dokumentów aplikacyjnych. Grafik porad dostępny na www.puplubin.pl Usługi rynku pracy/poradnictwo zawodowe/wykaz porad grupowych.