Najpierw sto rodzin, potem mieszkańcy wszystkich wsi w gminie Lubin podłączeni zostaną do szerokopasmowego internetu. Na razie to jedynie projekt. Władze gminy przygotowują właśnie wniosek w tej sprawie, który wyślą do wrocławskiego urzędu marszałkowskiego. Potem będą trzymać kciuki, aby właśnie ich podanie zostało zaakceptowane i sfinansowane.
Jeśli się uda, internetowe połączenie ze światem w ciągu najbliższych trzech lat zyskają wszystkie domostwa znajdujące się na terenie gminy wiejskiej Lubin. Część pieniędzy, czyli 15 procent, na tę inwestycję wyłoży samorząd, cześć, 85 procent, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.
– Przygotowujemy niezbędne dokumenty i wysyłamy nasz wniosek do urzędu marszałkowskiego – informuje Janusz Łucki, rzecznik Urzędu Gminy w Lubinie.
Najpierw wybranych zostanie sto rodzin w trudniejszej sytuacji materialnej, w której jedna z osób jest niepełnosprawna, bądź w której dziecko korzysta ze stypendium socjalnego, albo ze świadczeń socjalnych lub rodzinnych.
– Rodziny te typować będzie najprawdopodobniej gminny ośrodek pomocy społecznej – dodaje Janusz Łucki.
Doprowadzenie internetu do wiejskich domostw to jednak nie wszystko. W ramach projektu w sprzęt komputerowy doposażone zostaną biblioteki gminne, świetlice wiejskie oraz szkoły podstawowe. Władze lubińskiej gminy wytypowały do tego celu bibliotekę w Raszówce, świetlice w Krzeczynie Małym, Chróstniku, Składowicach, Osieku, Wiercieniu i Pieszkowie.
Na ten projekt gmina w ciągu najbliższych trzech lat planuje wydać około 385 tys. zł.