Inteligentny dom – czy to przyszłość budownictwa?

71
smart screen with smart home with modern living room

Rosnąca popularność inteligentnych domów jest efektem nie tylko ich licznych zalet, ale również kosztów tego typu rozwiązań, które są coraz niższe. Czym zatem jest taki budynek? Czy inteligentne domy można uznać za przyszłość budownictwa? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Inteligentny dom – co wyróżnia taki budynek?

Inteligentny dom, czyli smart home to technologia, która łączy ze sobą poszczególne systemy i urządzenia, które w efekcie mogą się ze sobą komunikować oraz wzajemnie usprawniać własne działanie. Automatyka domowa może opierać się zarówno na łączności przewodowej, jak i bezprzewodowej, a rozwiązania tego typu są oferowane między innymi pod linkiem: https://zamel.com/pl/exta-life/. Co istotne, technologia smart home może zostać wykorzystana zarówno w domach jednorodzinnych, jak i mieszkaniach, a w obu przypadkach zastosować można różne funkcjonalności.

Funkcjonalność inteligentnych domów

Inteligentny dom to technologia, której główną zaletą jest naprawdę szeroka funkcjonalność. Może ona bowiem obejmować między innymi:

  • automatyczne sterowanie ogrzewaniem, klimatyzacją i rekuperacją, co pozwala nie tylko zoptymalizować działanie tych systemów, ale również ograniczyć zużycie energii grzewczej;

  • automatyczne sterowanie oświetleniem, dzięki któremu z poziomu dedykowanej aplikacji można uruchomić zarówno lampy wewnętrzne, jak i zewnętrze. Możliwe jest także czasowe zaprogramowanie ich działania;

  • sterowanie różnego rodzaju urządzeniami domowymi, czego przykładem może być sprzęt AGD i RTV;

  • system kontroli dostępu, czyli zarówno domowy monitoring, jak i automatyczne sterowanie bramą, furtką, czy roletami zewnętrznymi;

  • funkcje zewnętrze, których przykładem może być między innymi sterowanie systemem zraszania ogrodowego.

Czy inteligentne domy są przyszłością budownictwa?

Rosnąca popularność inteligentnych domów powoduje, że już teraz warto zastanowić się nad tym, czy staną się one przyszłością budownictwa. Z dużym prawdopodobieństwem można przypuszczać, że tak, ponieważ ich funkcjonalność jest naprawdę ogromna, co przekłada się nie tyko na komfort użytkowania domu, ale również optymalizację kosztów jego eksploatacji, czy ekologię. Wzrost popularności technologii smart home sprawia również, że dla wielu osób staje się ona czymś zupełnie normalnym. W efekcie inteligentne domy z czasem zostaną uznane za standard, który w zależności od funkcjonalności może być opcją na każdą kieszeń. Warto bowiem zauważyć, że smart home to rozwiązanie, które można wdrożyć w budynku wydając zarówno kilka, jak i kilkanaście, czy kilkadziesiąt tysięcy złotych. Co więcej, technologia umożliwia systematyczne rozbudowywanie systemu, który można wzbogacać o nowe funkcjonalności.

Podsumowując należy stwierdzić, że inteligentne domy z dużą pewnością można uznać za przyszłość budownictwa. Potwierdza to zarówno obecna popularność tego typu rozwiązań, jak i szybki rozwój technologii smart home, która staje się nie tylko bardziej dostępna, ale również coraz bardziej atrakcyjna cenowo. Istotne jest także to, że dzięki rozbudowie automatyki domowej ponoszone koszty nie muszą być jednorazowe.


POWIĄZANE ARTYKUŁY