Integracja Ty i Ja w Muzie

68

Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja odbywający się w Koszalinie prezentuje swoje filmy w 17 kinach w Polsce, w tym również w kinie Muza w Lubinie. Jego celem jest integracja środowisk osób z niepełnosprawnością ze społeczeństwem poprzez prezentację filmów o tematyce, problemach i życiu osób z niepełnosprawnością.

Kino Muza zaprasza do sali kameralnej 8 i 9 września – wstęp wolny! Filmy obcojęzyczne są z lektorem i wszystkie mają audiodeskrypcję.

8 września – środa
godz. 14:30 : Datek / Na krawędzi / Spojrzenie
godz. 16:00 : Ondyna / Oko Boga / Raj

9 września – czwartek
godz. 14:30 : Ondyna / Oko Boga / Raj
godz. 16:00 : Datek / Na krawędzi / Spojrzenie

Datek, reż. Tigran Metaks, Rosja 2021, 10 min. (fabularny)
Po kradzieży portfela główny bohater, kieszonkowiec, dowiaduje się, że jego ofiara ma dziecko z niepełnosprawnością. Decyduje się zwrócić portfel z gotówką, ale jego współpracownicy sprzeciwiają się pomysłowi…

Na krawędzi, reż. Rina Papish, Izrael 2020, 50 min. (dokumentalny)
Niezwykła historia Avnera, mistrza w skydivingu i base jumpingu. Kiedy miał 28 lat, skoczył z mostu w Kalifornii, spadł na ziemię i został sparaliżowany. Dzięki wzruszającym spotkaniom i niezwykłym zdjęciom obserwujemy różnicę między jego życiem przed i po wypadku.

Spojrzenie, reż. Wonjin Kim, Korea Południowa 2020, 15 min. (fabularny)
Gdy niewidomy żebrak wchodzi do spóźnionego pociągu metra, osiem osób obojętnie odwraca się od niego. Gdy je mija, dziecko wskazuje na leżący na podłodze pięćdziesięciodolarowy banknot i napięcie wzrasta.

Ondyna, reż. Tomasz Śliwiński, Polska 2019, 40 min. (fabularny)
Ondyna to mityczna nimfa wodna, która zakochała się w śmiertelniku. Był niewierny, więc rzuciła na niego klątwę – będzie oddychał tak długo, jak długo będzie o tym pamiętał. Gdy śmiertelnik zapadł w sen, zapomniał o oddechu i umarł. Istnieje też rzadka, nieuleczalna choroba zwana Klątwą Ondyny. Cezary mieszka z matką i jest zakochany w Emilii, wokalistce rockowej. Skrywa też mroczną tajemnicę. Pewnego dnia cała trójka musi stawić czoła mitycznej Ondynie i jej klątwie.

Oko boga, reż. Igor Kawecki, Polska 2019, 17 min. (dokumentalny)
Film opowiada o ostatnich mieszkańcach kamienicy na krakowskim Kazimierzu. Przewodnikiem i głównym narratorem jest żyjący na granicy fantazji i rzeczywistości 25-letni Olaf, który w charakterystyczny i subiektywny sposób opowiada o sobie, swojej rodzinie i sąsiadach. Obserwując stopniową gentryfikację Kazimierza, a także będąc świadomym tego, że jego rodzinny dom wkrótce przestanie istnieć, coraz bardziej ucieka w przeżycia wewnętrzne i fantazje. Jedną z nich jest przekonanie, że kamienica przy ulicy Brzozowej, w której mieszka, to centralne miejsce świata – oko boga.

Raj, reż. Mateo Cabeza, Hiszpania 2020, 20 min. (dokumentalny)
Ojciec i syn przekraczają Morze Śródziemne, kierując się ważną misją: ratowaniem kruchego życia Tahy. Zawieszeni między pamięcią o ojczyźnie, którą pozostawili, a niepewnością związaną z krajem, w którym zostali przyjęci, obaj uczą się przetrwać w szpitalnej sali.


POWIĄZANE ARTYKUŁY