Inspiracje glamour

30

Multimedialne Centrum Informacji Zespołu Szkół w Rudnej prezentuje kolejną wystawę z cyklu „Ludzie z pasją”. Tym razem jest to kolekcja recyklingowa – sześciu niezwykłych sukienek z gazet, blachy offsetowej, metalowych zawleczek z puszek, zdjęć rentgenowskich, kapsli oraz opakowań z leków, które zostały skonstruowane na potrzeby sesji zdjęciowej. Ich projektantkami są absolwentki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie, które utworzyły nieformalną grupę artystyczną Pinkhaus.

Pinkhaus istnieje od czerwca 2008 roku. Tworzą ją cztery absolwentki edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych: Marzena Sikora, Aleksandra Cwynar, Kamila Czaja (Tkacz) oraz mieszkanka gminy Rudna, Beata Dudek (Pleban). Zespół zajmuje się projektowaniem, fotografią, stylizacją i modą, realizuje różne projekty, performance, akcje artystyczne, organizuje sesje fotograficzne.

Panie z grupy Pinkhaus są pełne ciekawych pomysłów i artystycznego zmysłu. Same się malują, czeszą, stylizują, są modelkami i fotografami.

Ich droga do Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wizualnej „Inspiracje Glamour” zaczęła się od pracy licencjackiej Marzeny Sikory, do której powstały pierwsze projekty kolekcji recyklingowej. Do dalszej współpracy zaprosiła pozostałe koleżanki i wspólnie przygotowały całą kolekcję niezwykłych i nietuzinkowych sukienek, które pokonały około 150 konkurentów. W festiwalu brali udział młodzi artyści z całego świata m.in. ze Stanów Zjednoczonych i Niemiec. Panie dostały się do finału, w którym z ponad 100 zgłoszonych uczestników udział wzięło zaledwie 17 grup, a wśród nich znalazła się grupa Punkhaus.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wizualnej Inspiracje Glamour, zyskał rangę jednego z najważniejszych przeglądów sztuki wizualnej w Polsce.

Prezentowana na festiwalu kolekcja grupy Pinkhaus liczy sześć sukienek zaprojektowanych i wykonanych z niekonwencjonalnych materiałów. Zbieranie surowców do kolekcji trwało ponad pół roku i zaangażowane w to były całe rodziny oraz przyjaciele.

Pierwsza suknia zrobiona jest z szarych gazet zwiniętych w 169 rulonów i 850 kulek połączonych ze sobą klejem na materiale. Tren z papierowych kulek przemieniał kobiecą sylwetkę w syrenę, a kreacja przypominała projekty Johna Galliano. Suknia waży prawie 50 kilogramów.

Druga wykonana jest z pomniejszonych klisz rentgenowskich przymocowanych do metalowego stelaża z drutu. Powstała z materiałów pozyskanych ze szpitala wojewódzkiego.

Trzecia suknia powstała z blachy offsetowej, pociętej na małe prostokątne blaszki i zwijane matową stroną do środka, całość umieszczona jest na metalowej konstrukcji w formie kuli. Matryce zostały pozyskane z okolicznej drukarni. Waga sukni 8 kilogramów.

Czwarta suknia wykonana została z kapsli od butelek i opakowań po tabletkach. Kolorowe kapsle tworzą gorset, spódnicę – połączone zszywkami srebrne listki po tabletkach (od bólu głowy i na żołądek). Całość zawieszona jest na plastikowym stelażu. Strój uzupełnia niewielka torebeczka powstała również z kolorowych kapsli.

Piąta suknia wykonana została z białego papieru zwiniętego w rurki. Sukienka przypomina ażurowe wzory azjatyckie. Pomimo pozornej lekkości, kreacja waży 12 kilogramów.

Szósta suknia zrobiona z kolorowych zawleczek od puszek, przyszytych równymi rzędami do materiału. Kreacje uzupełnia wdzięczna czapeczka również obszyta zawleczkami. Całość przypomina modę lat 30.

Całe przedsięwzięcie zwieńczyła sesja fotograficzna, w której same projektantki zaprezentowały autorskie kreacje. Scenerią do zdjęć były przemysłowe okolice Głogowa (złomowisko, wysypisko śmieci, opuszczona fabryka PKP). Same też robiły charakteryzację i zajmowały się aranżacją przestrzeni. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania, a fotografie i stroje prezentowane były na Szóstym Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Wizualnej Inspiracje Glamour 2010 w Szczecinie.

Obecnie grupa artystyczna Pinkhaus spotyka się rzadziej, z uwagi na pracę zawodową, założone rodziny, kontynuację kształcenia na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz w Zielonej Górze. Przyrzekły sobie w przyszłości wspólną sesję na różowym moście Tolerancji w Głogowie oraz założenie wspólnej firmy.

Wystawę prezentującą dzieła członkiń Pinkhaus można obejrzeć w holu MCI w budynku Gimnazjum w Rudnej w godzinach pracy biblioteki. Wystawa potrwa do końca sierpnia 2015 r.


POWIĄZANE ARTYKUŁY