Indywidualność regionu zawarta w ankiecie

27

– Wypełnione ankiety pomogą w opracowaniu bazy lokalnych produktów i usług w gminie – zapewnia Edyta Rząsa, dyrektor biura LGD „Wrzosowa Kraina”. W ramach projektu „Walory kulturowe, historyczne i produkty lokalne Gminy Wiejskiej Lubin sposobem na rozwój LGD Wrzosowej Krainy” stowarzyszenie zamierza wesprzeć mieszkańców w promocji wytwarzanych produktów i oferowanych usług.

Projekt realizowany jest od początku czerwca. „Wrzosowa Kraina” ogłosiła wówczas możliwość zgłoszenia wytwarzanych przez siebie produktów lokalnych, które pomogłyby w promocji gminy. Kolejnym etapem projektu są ankiety, które trafiły do sołtysów.

– Rozesłaliśmy pisma do wszystkich sołtysów z gminy Lubin z prośbą o udzielenie informacji na temat osób z danego sołectwa, które zajmują się wyrobem lokalnych produktów spożywczych i rękodzieła, stanowiących dziedzictwo kulturowe gminy m.in.: kulinaria i piekarnictwo, wędliniarstwo, wyroby z drewna, z siana, ze słomy czy runa leśnego. Zinwentaryzowane zostaną również zespoły folklorystyczne, a także inicjatywy mające charakter dziedzictwa kulturowego gminy Lubin. Informacje posłużą opracowaniu bazy lokalnych produktów i usług – wskazuje Edyta Rząsa.

Dla osób, które wezmą udział w projekcie przewidziane jest między innymi szkolenie podnoszące wiedzę na temat produktu lokalnego, usług lokalnych i jego wpływu na rozwój gminy Lubin, które odbędzie się 16 września 2009r. w Osieku.

Dwa lata temu podobne działania realizowane były na terenie gmin Chocianów, Gromadka i Przemków. Umożliwiło to np. wyszukanie osób zajmujących się rękodziełem. Powstał też katalogu produktów i usług opisujący walory kulturowe Wrzosowej Krainy oraz książka kucharska „Smaki Wrzosowej Krainy”. Produkty, które znajdują się w bazie stały się rozpoznawalne w wielu zakątkach Polski, a niektóre symbolem regionu Wrzosowej Krainy m.in. miód wrzosowy, który wpisany jest na Listę Produktów Tradycyjnych, prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

– Dzięki nawiązanej z nami współpracy wiele osób znalazło dodatkowe źródło dochodu, jak również uzyskało dodatkowe kwalifikacje poprzez uczestnictwo w warsztatach. Niektórym pozwoliło to na rozpoczęcie aktywnej działalności gospodarczej na własny rachunek np. prowadząc punktu ekomuzealny i przyjmując gości i turystów – dodaje dyrektor Rząsa.

Więcej informacji na temat prowadzonych działań można uzyskać w biurze Stowarzyszenia LGD „Wrzosowa Kraina” pod numerem telefonu 076/8185006 (Anna Paliszkiewicz – asystent ds. koordynacji projektów). Szczegółowe informacje dostępne są również na stronie www.wrzosowakraina.pl. Ankietę do wypełnienia można również pobrać w załączniku, a następnie po jej wypełnieniu przesłać na adres mail: biuro@wrzosowakraina.pl lub przesłać pocztą do Stowarzyszenia LGD „Wrzosowa Kraina” ul. Kościuszki 25, 59-140 Chocianów, fax. 076/8185006.
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY