IMGW: Silne opady śniegu i trudne warunki na drogach

2375

Sypiący z nieba śnieżny puch ma z jeszcze większą siłą wrócić dziś wieczorem i padać do rana. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wydał ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu oraz oblodzeniem. Zagrożone jest południe i wschód Polski, w tym także powiat lubiński. 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia obowiązuje od dziś, czyli środy 13 stycznia, od godz. 19 do jutra do godz. 7 rano. – Prognozuje się wystąpienie opadów śniegu, miejscami o natężeniu umiarkowanym, powodujących miejscami przyrost pokrywy śnieżnej od 8 cm do 12 cm – informuje Edyta Socha, dyżurny Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW we Wrocławiu.

Synoptycy ostrzegają też przed oblodzeniem. – Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach śniegu z deszczem i mokrego śniegu. Temperatura minimalna około -4°C, temperatura minimalna gruntu około -6°C – czytamy w alercie IMGW, ważnym od godz. 20 w środę do godz. 8 w czwartek.

Prawdopodobieństwo opisywanego zjawisk szacowane jest odpowiednio na 80 i 90 procent. 

Ostrzeżenia pierwszego stopnia oznaczają, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.