Honorowi krwiodawcy zapłacą dużo mniej za bilet

2074

O jedną trzecią tańszy jest kolejowy bilet dla osób, które honorowo oddają krew lub osocze po przebytym Covidzie-19. Ta ulgowa taryfa obejmuje też pasażerów Kolei Dolnośląskich.

Fot. materiały prasowe

Zniżka dla krwiodawców i ozdrowieńców, którzy dzielą się swoim osoczem, wynosi 33 proc. Nowa ulga obowiązuje w transporcie miejskim i kolejowym. Objęte nią bilety mają symbol HDK-C, a kupować można je od 26 stycznia. 

– Dzięki systemowi informatycznemu, w który wyposażone są nowe terminale konduktorskie, mogliśmy z dnia na dzień wprowadzić nową ulgę do oferty. To jedna z korzyści, którą kierowaliśmy się decydując o wprowadzeniu tych zestawów – mówi Bartłomiej Rodak, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich.

Więcej czasu na wdrożenie nowej ulgi potrzebowała firma PKP Informatyka, która odpowiada za informatyczny system rezerwacji i sprzedaży w kasach biletowych w całym kraju. Kasjerzy na dworcach mogą sprzedawać takie bilety od dzisiaj.

Ulga dotyczy osób, które oddały co najmniej trzy razy krew lub jej składniki, w tym osocze po przechorowaniu Covid-19. Żeby z niej skorzystać, trzeba posiadać odpowiednie zaświadczenie wydane przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSWiA.

Zniżka dotyczy biletów jednorazowych i będzie obowiązywała w całym kraju, w czasie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.