Hołd dla tych, którzy odeszli na wieczną szychtę

2854

29 listopada to szczególny dzień w kalendarzu Zagłębia Miedziowego. Sześć lat temu w Zakładach Górniczych „Rudna” doszło do najtragiczniejszego wypadku w całej działalności KGHM. Do domu nie wróciło wówczas ośmiu górników. W pierwszą rocznicę tego zdarzenia ustanowiono Dzień Pamięci Ofiar Wypadków w Pracy w KGHM.

Od 2017 roku w przedostatni dzień listopada przy pamiątkowej tablicy spotykają się władze spółki i jej oddziałów, oddając cześć pracownikom, którzy zginęli w czasie wykonywania obowiązków służbowych.

Dzisiejszą uroczystość poprzedziła akademia w Zakładach Górniczych „Rudna”, gdzie doszło do wypadku, który wstrząsnął nie tylko całym regionem, ale i krajem.

– Myślami jesteśmy dziś z rodzinami tych, którzy stracili wtedy życie. Pamiętamy o nich i o tym, jak wielkim zobowiązaniem jest dla nas wyciąganie wniosków z takich wydarzeń – mówi Tomasz Zdzikot, prezes KGHM Polska Miedź. – Należy podejmować wszystkie działania, jakie tylko są w naszym zasięgu, żeby zwiększać bezpieczeństwo pracy.

Jak mówi szef miedziowej spółki, liczba wypadków związanych z pracą w KGHM maleje, a 98 proc. z nich to zdarzenia o charakterze lekkim. Nie zmienia to faktu, że praca w kopalni dla każdego górnika oznacza codzienne ryzyko utraty życia.

– Mundur, który zakładamy w najważniejsze dni w roku, jest symbolem, że to nie jest tylko zwykła praca. To także służba wykonywana dla Polski – dodaje prezes KGHM. – Służba ta często ma charakter trudny i bardzo niebezpieczny. I taka też jest praca w górnictwie. Dzisiejszy dzień nam o tym przypomina.

W uroczystości uczestniczyły delegacje oddziałów Polskiej Miedzi i spółek z holdingu. Obecni byli też przedstawiciele władz samorządowych.

– Cieszę się, że mieszkańcy naszego regionu pamiętają o tej tragicznej chwili i co roku przychodzą tu, by oddać hołd ludziom, którzy oddali życie budując siłę Zagłębia Miedziowego – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego. – Tamtego dnia nie da rady zapomnieć, szczególnie że do tej tragedii doszło w pobliżu dnia świętej Barbary. To była ciężka chwila nie tylko dla braci górniczej, ale dla całego Zagłębia Miedziowego – dodaje.

Hołd górnikom, którzy odeszli na wieczną szychtę, mogą składać też mieszkańcy. Dla nich brama prowadząca do Centrali spółki jest dziś otwarta do godz. 18.

Fot. BM, JD

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY