Historyczny dzień dla lubińskiej policji

3190

– To nie tylko kawałek materiału, ale także symbol wartości, honoru, męstwa oraz zobowiązań i odpowiedzialności, jakie ponosimy wobec społeczeństwa, któremu służymy – mówiła podczas dzisiejszej uroczystości przekazania sztandaru lubińskiej policji jej komendant, młodszy inspektor Joanna Cichla. W tym doniosłym dla naszej jednostki wydarzeniu, prócz funkcjonariuszy, uczestniczyli również przedstawiciele polskiego rządu i Parlamentu, lokalnych samorządów, duchowieństwa oraz licznie przybyli do rynku mieszkańcy, w tym też ci najmłodsi, dla których przygotowano specjalne atrakcje.

Dzisiejsze uroczystości poprzedziła msza św. w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lubinie. Następnie pododdziały wraz z zaproszonymi gośćmi przemieściły się na pobliski rynek, gdzie odbyła się ceremonia wręczenia sztandaru Komendzie Powiatowej Policji w Lubinie.

Jako jedna z pierwszych głos zabrała osoba, bez zaangażowania której nie byłoby dzisiejszej uroczystości. – Witam Państwa bardzo serdecznie w tym wyjątkowym, wręcz historycznym, dniu dla policjantek, policjantów i pracowników Komendy Powiatowej Policji w Lubinie. To wielki honor i zaszczyt dla kierowanej przeze mnie jednostki. Uroczystość wręczenia sztandaru Komendzie Powiatowej Policji w Lubinie jest jednym z najważniejszych wydarzeń w historii garnizonu lubińskiej policji. Wydarzeniem, które zapisze się na kartach historii naszego miasta – uważa młodszy inspektor Joanna Cichla, komendant lubińskiej policji.

młodszy inspektor Joanna Cichla, komendant lubińskiej policji

– Sztandar, który otrzymujemy dzisiaj, to nie tylko kawałek materiału, ale także symbol wartości, honoru, męstwa oraz zobowiązań i odpowiedzialności, jakie ponosimy wobec społeczeństwa, któremu służymy. To również wyraz uznania i wsparcia oraz dowód na to, że nasza służba ma ogromne znaczenie dla mieszkańców naszego regionu. Słowa: Bóg, honor i ojczyzna, wyszyte na sztandarze, stanowią filary szlachetności i polskiego patriotyzmu. Są drogowskazem w codziennej służbie drugiemu człowiekowi – kontynuuje.

Zdaniem szefowej lubińskiej komendy, w tradycji naszego narodu sztandar spełniał zawsze doniosłą rolę.

– Umacniał patriotyzm, zagrzewał do bohaterskich czynów, wywalał najlepsze cechy ludzkiej osobowości, przypominał o bohaterstwie i odwadze naszych poprzedników, a także o wyzwaniach, którymi musimy sprostać każdego dnia, służąc ojczyźnie i narodowi. Dla każdej jednostki policji posiadanie swojego sztandaru to wspaniałe wyróżnienie, ogromna nobilitacja i powód do dumy, ale przede wszystkim ogromne zobowiązanie, które z całą odpowiedzialnością jako lubińscy policjanci przyjmujemy na siebie i przyrzekamy nadal wypełniać z godnością słowa ślubowanej przez nas roty polskiego policjanta – podkreśla Joanna Cichla, nie kryjąc dumy, że to właśnie jej przypadł zaszczyt odebrania sztandaru.

Pomysł nadania sztandaru lubińskiej jednostce policji zrodził się w listopadzie 2022 r., kiedy z inicjatywy starosty lubińskiego Pawła Kleszcza został powołany Społeczny Komitet Fundacji Sztandaru dla Komendy Powiatowej Policji w Lubinie. W jego skład weszli przedstawiciele władz samorządowych z naszego powiatu. Przypomniał o tym dzisiaj przewodniczący powstałego gremium.

– Można powiedzieć, stało się, dokonało się. Pamiętam, kiedy w zeszłym roku pani komendant Joanna Cichla przyszła do mnie i powiedziała: „Panie starosto, my musimy mieć ten sztandar”. Każdy, kto wtedy widziałby jej oczy wiedziałby, że tak właśnie będzie. Postawiła sobie cel, zaplanowała realizację i wykonała zadanie. Wielki szacunek za to zaangażowanie, pomysłowość i dojście do celu. Gratuluję wam takiej szefowej – mówi Paweł Kleszcz, starosta lubiński, dziękując przy okazji swoim kolegom samorządowcom, na czele z prezydentem Lubina Robertem Raczyńskim, za pomoc w realizacji tej inicjatywy.

– Michał Archanioł jest z wami i spogląda na was. Niech czuwa nad wami, nad waszymi rodzinami. Życzę wam wszystkiego najlepszego, policyjnego szczęścia – dodał na koniec.

Po oficjalnym przekazaniu sztandar został poświęcony przez biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego. Wcześniej symboliczne gwoździe wbijali w sztandar goście honorowi dzisiejszej ceremonii. Każdy z nich wpisał się również do księgi pamiątkowej.

Swoją obecnością na uroczystości zaszczycił sam zastępca komendanta głównego policji nadinsp. Dariusz Augustyniak.

– Policjantki, policjanci, uczniowie klas mundurowych, mieszkańcy tego pięknego miasta, cieszę się niezwykle, że jesteście tutaj z nami, dlatego, że ten sztandar będzie uczestniczył we wszystkich najważniejszych wydarzeniach miasta i powiatu przy okazji uroczystości państwowych i wielu innych. Cieszy mnie niezwykle, że są z nami również najmłodsi mieszkańcy, którzy się w tej chwili bawią, ale być może kilku z nich za kilkanaście lat złoży rotę policyjnego ślubowania właśnie na ten sztandar. Bo ten sztandar, Szanowni Państwo, będzie z wami przez wiele lat – zauważa Dariusz Augustyniak.

– To jest wymiar uznania za Waszą codzienną służbę, za każdą interwencję, za każde wykryte przestępstwo, za każdą rozmowę, za to, że mieszkańcy powiatu i miasta są bezpieczni. Ale ten sztandar to również zobowiązanie. Życzę wam wszystkim, aby pod skrzydłami tego nowego sztandaru wasza służba była bezpieczna, dumna i sprawiedliwa.

Na zakończenie przeprowadzono defiladę policyjną kompanii honorowej, pododdziałów policji oraz występ orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Tuż obok placu, na którym trwała uroczystość, odbywały się pokazy sprzętów policyjnych, występ orkiestry policyjnej, miasteczko prewencyjne i inne atrakcje dla dzieci oraz całych rodzin.

Fot. BM


POWIĄZANE ARTYKUŁY