Historia zapisana na pocztówce

30

Stuletnie kartki pocztowe można obejrzeć na wystawie prezentowanej w Multimedialnym Centrum Informacji Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Rudnej. To kolejna ekspozycja z cyklu „Ludzie z pasją”.

Prezentowana jest rodzinna kolekcja ponadstuletnich kart korespondencyjnych, kart okolicznościowych oraz kart pocztowych Jana Hłubowskiego, mieszkańca Brzegu Głogowskiego, wieloletniego działacza Towarzystwa Ziemi Głogowskiej.

Jan Hłubowski wywodzi się z rodziny pocztowców. Jego pradziad związany był z pocztą już od czasów istniejącej wówczas poczty dyliżansowej na trasie Lwów – Wiedeń. Dziadek był naczelnikiem poczty w Brzeżanach pod Lwowem do roku 1941. Ojciec pana Jana był natomiast założycielem pierwszej poczty w Brzegu Głogowskim.

Prezentowana kolekcja liczy 191 pocztówek. Przekazywana była z pokolenia na pokolenie w rodzinie Hłubowskich. Znajdują się w niej kartki pocztowe z okresu, kiedy poczta znajdowała się w rękach zaborców i pełniła funkcję administracyjno-policyjną, gdzie obowiązywała cenzura, co jest uwidocznione na rewersach kartek z pieczęciami z napisem „K.u.Militarzensur”, a także z okresu międzywojennego.

W kolekcji znajdują się karty korespondencyjne, pocztówki okolicznościowe oraz kartki o treści patriotycznej, pochodzące w większości z Kresów Wschodnich.

Zbiór pocztówek pochodzi z nakładów pierwszych wydawnictw krajowych są to m.in.: Wydawnictwo Stefana Wierusza Niemojewskiego ze Lwowa (pierwsze lata XX wieku); Wydawnictwo Salonu Malarzy Polskich w Krakowie (początek XX wieku); Wydawnictwo „Artystycznych Reprodukcyj „PODHALE” (Nakład Aba Heller Księgarnia w Nadwórnej 1928); Wydawnictwo „Stella” Bochnia; Wydawnictwo/Drukarnia „Ludowa Sztuka w Obrazach”; Wydawnictwo J. Stolarczyk Kraków; Wydawnictwo „Nevbaver” Przemyślany.

Ciekawostką są również karty pocztowe wydane przez: Wydawnictwo Fec.Charies Scolik sen. c.i k. Nadworny Fotograf Wiedeń VIII, Piaristengasse 43.

Większość prezentowanych kart pocztowych pochodzi sprzed pierwszej wojny światowej, z okresu najbardziej płodnego i interesującego w etapie rozwoju pocztówek. Wtedy to powstawały najśmielsze i najpiękniejsze projekty, w których tworzenie zaangażowanych było wielu malarzy i artystów grafików światowej sławy, takich jak m. in. Alfons Mucha czy Raphael Kirchner.


POWIĄZANE ARTYKUŁY