Gwałtowne nawałnice nad Polską. Dziś szykuje się powtórka

1661

Ponad 2700 interwencji związanych z burzami przechodzącymi nad Polską odnotowała od wczoraj Państwowa Straż Pożarna. Żywioł najbardziej dał się we znaki mieszkańcom województw: wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz dolnośląskiego. Na szczęście w naszym regionie było dość spokojnie. Na dziś synoptycy znów prognozują burze z gradem.

W powiecie lubińskim strażacy w ciągu minionej doby przeprowadzili tylko dwie interwencje związane z usuwaniem skutków nawałnic. W Dłużycach w gminie Ścinawa dwa zastępy z pobliskiej jednostki OSP Zaborów wypompowywały wodę z zalanej piwnicy, natomiast z drogi w pobliżu Koźlic służby usuwały powalone drzewo.

Na dziś synoptycy również przewidują występowanie burz. Alerty pierwszego i drugiego stopnia obowiązują na terenie całego kraju.

– Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie grad. Ze względu na dynamiczną sytuację pogodową stopień ostrzeżenia może zostać zmieniony –  informuje dyżurny synoptyk z Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW we Wrocławiu.

Komunikat obowiązuje dzisiaj, czyli 11 lipca, do godz. 20. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska szacowane jest na 80 procent.

Pierwszy stopień zagrożenia burzami z gradem może oznaczać zakłócenia w pracy urządzeń elektrycznych, zagrożenie pożarowe, a nawet zagrożenie życia od uderzenia piorunów. Synoptycy zalecają ostrożność oraz śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.


POWIĄZANE ARTYKUŁY