Górnicze świętowanie w Lubinie

3883

60 pracowników KGHM odebrało dziś odznaczenia podczas Akademii Barbórkowej w Lubinie. Był to początek centralnych obchodów dorocznego górniczego święta.

Państwowe odznaczenia – Medal Złoty za Długoletnią Służbę oraz Medal Srebrny za Długoletnią Służbę – otrzymało 20 pracowników. 30 górnikom wręczono szpady górnicze, będące symbolem honoru, wolności i godności górnika. 10 osób zostało wyróżnionych jubileuszowymi kordzikami.

– 32 lata pracy na „Rudnej”. Na początku jako dozorca, później sztygar, nadsztygar, kierownik działu mechanicznego – wylicza Marek Różewicz z Zakładów Górniczych „Rudna”. Przyznane mu dziś odznaczenie dla zasłużonego pracownika KGHM jest już kolejnym, które ozdobiło jego górniczy mundur. – Cieszyłem się z każdego, nawet naszych odznak szybowych, które sobie wręczaliśmy na pamiątkę kolejnych barbórek. Praca na pewno jest bardziej niebezpieczna niż w innych zawodach i trzeba sobie z tego zdawać sprawę, ale KGHM to pewny pracodawca, który gwarantuje dobre warunki pracy i płacy – dodaje.

Marek Różewicz

Barbórka tradycyjnie jest czasem, w którym pracownicy przemysłu wydobywczego otrzymują wiele podziękowań i życzeń. Podczas dzisiejszej akademii odczytany został m.in. okolicznościowy list od prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Gratulacje swojej załodze złożył też szef miedziowego holdingu:

– Dzięki wam rozwijamy się w Polsce, rozwijamy się za granicą. Dzięki wam Polska jest bezpieczna, jeśli chodzi o dostęp do najbardziej kluczowych i strategicznych surowców. W tym czasie, w którym wszyscy górnikom dziękują i sobie o nich przypominają, kiedy dużo mówimy o etosie tej pracy, chciałem wam podziękować za cały kolejny rok. Chciałem życzyć, żebyście w pracy zawodowej odnajdywali każdego dnia satysfakcję, żebyście z przyjemnością przychodzili do pracy, dalej mieli marzenia i plany, zawodowe i prywatne, a żeby w życiu prywatnym i zawodowym was i waszych bliskich otaczała opieką patronka górniczego stanu, Święta Barbara – mówił prezes KGHM, Tomasz Zdzikot.

Tomasz Zdzikot

Po zakończeniu Akademii do lubińskiego rynku ruszył pochód Lisa Majora, który zakończył się tradycyjną ceremonią skoku przez skórę, potwierdzającego przyjęcie młodych pracowników do braci górniczej. Dzień zakończą górnicze biesiady: karczma piwna, na której spotykają się panowie, i comber dla pań.

Obchody najważniejszego miedziowego święta kontynuowane będą jeszcze w poniedziałek, 4 grudnia, w dniu patronującej górnikom Świętej Barbary. Wczesnym ranem w Lubinie, Polkowicach i Głogowie górnicze orkiestry zbudzą swoich przełożonych. O godzinie 9.00 w Sanktuarium Maksymiliana Marii Kolbego w Lubinie oraz w Parafii Prawosławnej Świętej Trójcy w Lubinie odprawione zostaną uroczyste nabożeństwa w intencji górników oraz ich rodzin. O godz. 13.00 pod pomnikiem Jana Wyżykowskiego w Lubinie złożone zostaną kwiaty.

Fot. BM

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY