Ginące zawody

17

W ramach projektu edukacyjnego, realizowanego przez grupę uczniów klasy IIIa Gimnazjum w Rudnej pod kierunkiem Anny Mereny, oraz związanej z nim wystawy pt. „Ocalić od zapomnienia”, dotyczącej życia i kultury Łemków – Multimedialne Centrum Informacji w Rudnej zorganizowało cykl spotkań dla grup z Przedszkola Gminnego w Rudnej.

Tematem zajęć były ginące zawody – profesje, które nieuchronnie znikają z naszego życia. Ginące zawody – to historie ludzi, którzy żyją w sąsiedztwie, obok nas, ale nie poddają się współczesnym trendom i kultywują rodzinną tradycję. Kiedy od nas odejdą – odejdzie z nimi niepowtarzalny smak, zapach, kształt i jakość wytwarzanych przez nich rzeczy.

Niestety, wiele z nich odchodzi powoli w niebyt: brak zapotrzebowania na usługi rzemieślnicze oraz rozwój technologiczny spowodowały, że niektóre profesje nie są już tak potrzebne, jak to bywało w przeszłości. Ciężko zatem znaleźć obecnie: kołodzieja, rymarza, smolarza, garncarza, kowala, bednarza, siodłarza czy szewca. Organizowane spotkania, związane z tym tematem, pozwalają choć częściowo ocalić je od zapomnienia.

W ramach zajęć z dziećmi, przybliżono zawody: zabawkarstwo – zdobnictwo w drewnie, tkactwo ludowe, garncarstwo, plecionkarstwo, hafciarstwo, snycerstwo, bibułkarstwo oraz malowanie pisanek.

Niespodzianką spotkania było wystąpienie dwóch uczennic z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Rudnej: Hani Stefańskiej i Ani Kopystiańskiej, które śpiewają w Zespole Folklorystycznym „Roztoka”, działającym przy Centrum Kultury w Rudnej.

Dziewczynki wystąpiły w strojach ludowych i przeczytały przedszkolakom bajkę pt. „Śpiąca Królewna”. Spotkanie zakończyło się sesją fotograficzną, na której dzieci zaprezentowały się w kolorowych wiankach.


POWIĄZANE ARTYKUŁY