Gazyfikacja szansą dla naszego regionu

14

Technologia podziemnego zgazowania węgla brunatnego będzie tematem jutrzejszej ( 6 czerwca) konferencji zorganizowanej we wrocławskiej siedzibie KGHM Cuprum. Spotkanie jest o tyle istotne dla naszego regionu, że wydobycie oparte na gazyfikacji może uchronić tysiące mieszkańców z okolic Lubina i Legnicy przed wysiedleniem, jeżeli rząd podejmie ostateczna decyzję o wydobyciu węgla.

Podczas konferencji zaprezentowane zostaną informacje na temat prób zgazowania węgla brunatnego (UCG)w Europie i na świecie, wskazane zostaną korzyści wynikające z wykorzystania procesu  oraz istniejące rozwiązanie techniczne. Część konferencji poprowadzi Michael Green, dyrektor firmy UCG Engineering Ltd z Wielkiej Brytanii, który kierował projektem UCG realizowanym z funduszy unijnych w latach 90. w Hiszpanii.

KGHM Cuprum Centrum Badawczo-Rozwojowe  jeszcze w tym roku zamierza przedstawić do realizacji program badawczy dla Dolnego Śląska, który również miałby ogromne znaczenie dla wielu krajów Europy, posiadających w swych zasobach pokłady węgla brunatnego . Istotne byłoby to także dla naszego regionu, gdzie zalegają jedne z największych na świecie pokłady węgla brunatnego.

– Pomyślna realizacja projektu  zgazowania termicznego w złożu pod ziemią może przyczynić się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz krajów UE – uważa Henryk Karaś, prezes KGHM Cuprum Centrum Badawczo-Rozwojowego.

W ostatnim czasie dzięki konsekwentnie prowadzonym badaniom  podziemna gazyfikacja węgla uległa znacznemu udoskonaleniu. Obecny stan techniki pozwala bardziej optymistycznie patrzeć na możliwość jej zastosowana na skalę przemysłową w Polsce. Ostatnie przykłady zastosowań przemysłowych w takich krajach jak: Rosja, Australia czy Nowa Zelandia mogą dać impuls do przygotowania i realizacji podobnego projektu na Polsce w oparciu o jedne z najbogatszych w Europie zasobów węgla brunatnego oraz kadrę polskich instytucji naukowo-badawczych.

Inicjatorzy projektu podkreślają, że najważniejsze jest opracowanie koncepcji nowej technologii, pozwalającej na wykorzystanie złóż węgla brunatnego, które z uwagi na uwarunkowania społeczne i ekonomiczne nie mogą być eksploatowane tradycyjnymi metodami, czyli poprzez budowę kopalni odkrywkowej. Metoda UCG w perspektywie może przyczynić się do uzyskania energii głównie dla lokalnych potrzeb w rejonach zalegania węgla brunatnego lub kamiennego.

Spotkanie zaplanowano na piątek, 6 czerwca o godzinie 10 w nowej siedzibie KGHM Cuprum, Cuprum Novum we Wrocławiu.

MS


POWIĄZANE ARTYKUŁY