Film lubinian na międzynarodowym festiwalu

2559

Jak podkreślają, już sama nominacja jest dla nich dużym wyróżnieniem i sukcesem, znaleźli się bowiem w gronie uznanych twórców filmowych. Produkcja „Cadas” grupy młodych z Lubina otrzymał trzy nominacje w międzynarodowym festiwalu filmowym.

Fot. materiały prasowe filmowców

– Nie zakładaliśmy, że otrzymamy tak szybko nominację i to od razu na międzynarodowym festiwalu. Ta nominacja to potwierdzenie, że zrobiliśmy coś dobrego – nie kryje Michał Cywiński reżyser, scenarzysta i pomysłodawca projektu „Cadas”.

Film lubinian otrzymał na East Europe International Film Festival nominacje w trzech kategoriach: najlepszy główny aktor w filmie nieanglojęzycznym dla Piotra Cieślińskiego, wschodzący talent – Michał Cywiński oraz najlepszy polski film (więcej TUTAJ).

Co ciekawe Piotrek będzie rywalizował o statuetkę najlepszego głównego aktora w filmie nieanglojęzycznym między innymi z Maciejem Stuhrem i Marco D’Amore, czyli doświadczonymi aktorami. Ten drugi znany jest między innymi z produkcji „Gomorra”.

Zwycięzców poznamy w grudniu. Dla młodych twórców z Lubina najważniejsze jest jednak, że ich produkcja została zauważona. Nie ukrywają, że swój film zgłosili również na kilka innych festiwali. Z jakim wynikiem, okaże się wkrótce.

Niestety inne plany lubinian pokrzyżowała pandemia. – Chcieliśmy ruszyć z promocją filmu i pokazać go w różnych miejscach, niestety zbiegło się to z wybuchem epidemii wiosną – dodaje Michał.

Na razie więc „Cadas” został wyświetlony w lubińskim kinie Muza. Można go również przez cały czas obejrzeć w internecie. Produkcja swoją premierę miała 2 lutego 2020 roku.

Fot. materiały prasowe filmowców

Nad filmem pracowała kilkudziesięcioosobowa grupa uczniów szkół średnich i studentów. Młodzi chcieli stworzyć film z przesłaniem, otworzyć innym oczy i uwrażliwić. Jak mówią, to produkcja o emocjach, depresji i problemach młodych ludzi. Nie jest to dokument, ale historia jakich codziennie toczy się tysiące.

Ta krótkometrażowa produkcja przedstawia historię Filipa – nastolatka, dla którego życie nie przygotowało szczęśliwego scenariusza. 

Dziś ekipa filmowa rozjechała się w różne strony, na studia, więc ich wspólna przygoda filmowa zapewne zakończy się na „Cadas”. Jednak Michał przyznaje, że już pracuje nad czymś nowym. Aby się przekonać, co to będzie, trzeba jednak poczekać.


Film można obejrzeć na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=GwlGZeUStEA

„Cadas” można też znaleźć na Facebooku: https://www.facebook.com/projektcadas/

Wcześniej o filmowcach pisaliśmy m.in. TUTAJ i TUTAJ.