Ferie w Lubinie – jak je spędzić?

1737

Właśnie ruszyły ferie w pierwszych pięciu województwach. Tym razem nasz region zimową przerwę będzie miał jako ostatni, od 13 lutego. Jednak już teraz warto sprawdzić, jakie propozycje dla dzieci i młodzieży na spędzenie wolnego czasu w mieście przygotowały tutejsze ośrodki. Na niektóre trzeba się bowiem wcześniej zapisać.

Fot. Yan Krukov/Pexels

Zapisy obowiązują między innymi na „Twórcze Ferie” organizowane w formie półkolonii przez Centrum Działań Twórczych. Ruszą pod koniec miesiąca – 30 stycznia. Będzie można się zapisać telefonicznie: 767 560 015 oraz mailowo: kontakt@cdt.lubin.pl.

Zajęcia w ramach „Twórczych ferii” przeznaczone są dla dzieci w wieku 7-12 lat.

– W naszej twórczej, feryjnej ofercie nie zabraknie warsztatów plastycznych, fotograficznych, teatralnych, tanecznych i rekreacyjnych. Oprócz zajęć w pracowniach, wybierzemy się na kręgielnię (dzięki współpracy z Regionalnym Centrum Sportowym w Lubinie), do Centrum Kultury Muza na fantastyczny seans filmowy lub spektakl oraz na wycieczkę do Regionalnego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Dziewinie – wylicza Anna Adamus-Krawczyk z Centrum Działań Twórczych.

Zajęcia będą się odbywać w dwóch turnusach – 13-17 lutego oraz 20-24 lutego – w godzinach 9-14. Koszt udziału w jednym to 250 zł. W cenę wliczone są bilety wstępu, materiały na zajęcia oraz drugie śniadanie.

Szczegóły można znaleźć na stronie cdt.lubin.pl.

Półkolonie pod nazwą Zimowa Akademia Zabawy organizuje również Centrum Kultury Muza. Zajęcia będą się odbywać od 13 do 17 lutego w godzinach 10-14. Za cały tydzień zajęć trzeba zapłacić 250 zł, ale można wybrać się też na jeden dzień zajęć, za 50 zł. W cenę wliczone jest drugie śniadanie.

Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-10 lat. Zapisy już trwają. Wystarczy zadzwonić pod numer tel. 76 746 22 71.

Szczegóły można znaleźć na stronie ckmuza.eu.

Natomiast bezpłatną ofertę feryjną dla dzieci przygotowało Muzeum Historyczne w Lubinie. W tym przypadku również obowiązują zapisy. Zgłoszenia przyjmowane jednak będą dopiero od 1 lutego (pod numerem tel. 76 754 45 11).

– Muzealna oferta dla dzieci, które spędzają ferie zimowe w mieście, to propozycja spotkań warsztatowych połączona z eksperymentem. W tym roku wychodzimy poza ramy i będziemy poznawać podstawowe prawa fizyki i chemii, tworząc ciekawe zjawiska z produktów spożywczych oraz barwników. Uczestnicy poznają również zasady tworzenia gry planszowej, a działania plastyczne i konstrukcyjne pozwolą na stworzenie unikalnych jej propozycji. Podczas spotkań przedstawione zostaną ciekawostki z historii odkryć fizyki i chemii, a wykorzystana wiedza dostosowana zostanie do wieku uczestników – mówi Joanna Kulik z Muzeum Historycznego w Lubinie.

Zajęcia odbywać się będą w ratuszu (ul. Rynek 23) i przeznaczone są dla dzieci w wieku szkolnym z klas I-V szkoły podstawowej.

W środę 15 lutego zaplanowano zajęcia „Eksperymenty dla odważnych”, w czwartek 16 lutego warsztaty „Muzealna ściganka”, w kolejną środę 22 lutego odbędzie się „Dzień eksperymentów nie całkiem oczywistych”, a w czwartek 23 lutego zajęcia „Droga do ratusza”.

Będą się one odbywać w godzinach 10-12. 

Propozycje na ferie dla małych lubinian przygotował także tutejszy Ogród Zoologiczny.

– Jak co roku zapraszamy dzieci i rodziców do wspólnego spędzenia czasu podczas zimowych ferii. Przygotowaliśmy dwa bloki: poranny (godz. 11-12) i popołudniowy (godz. 16-17) – mówi Agata Bończak, dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Lubinie. – Blok poranny to „Przestrzeń pełna zabawy”, a po południu zbudujemy własne zoo. Wszystko to łączyć będzie zamiłowanie do przyrody i zdolności plastyczne – dodaje.

Udział w zajęciach jest bezpłatny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy pod nr tel. 734 170 991. Liczba miejsc ograniczona, więc kto pierwszy ten lepszy.

Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku 5-10 lat wraz z opiekunami i odbywają się w budynku edukacyjnym/kawiarni na terenie Ogrodu Zoologicznego w Lubinie.

Zapisy natomiast nie obowiązują zajęcia organizowane na ferie przez Regionalne Centrum Sportowe. Wystarczy po prostu wybrać to, co nas interesuje i pójść na zajęcia. Udział we wszystkich atrakcjach jest bezpłatny. Sportowe Ferie będą się odbywać od poniedziałku do piątku od 13 do 24 lutego.

Na początek, pierwszego dnia RCS zaprasza dzieci na basen oraz na strzelnicę. W sumie do wyboru będzie kilkanaście różnych sportów. Odbędą się między innymi turnieje w piłkę nożną, zajęcia na kręgielni, na lodowisku, trening siatkówki, piłki ręcznej czy zajęcia na ściance wspinaczkowej.

Szczegółowy harmonogram wkrótce umieszczony zostanie na stronie internetowej rcslubin.pl.

Harmonogram Sportowe Ferie 2023