Elektroniczne prawo jazdy od razu po zdaniu egzaminu

918

Świeżo upieczony kierowca może usiąść za kierownicę auta zaraz po otrzymaniu pozytywnego wyniku egzaminu. Umożliwia mu to Tymczasowe Elektroniczne Prawo Jazdy.

– Od września jest taka możliwość – potwierdza Marta Dykas ze Starostwa Powiatowego w Lubinie. – Od września każdy kierowca ma takie elektroniczne prawo jazdy wydane na 30 dni. I to jest ten czas, kiedy może się nim posługiwać, zanim dostanie dokument tutaj, u nas, w Biurze Komunikacji – dodaje.

Wcześniej osoba, która uzyskała pozytywną ocenę na egzaminie na prawo jazdy, musiała czekać kilka tygodni na wyrobienie dokumentu przez urząd oraz wydanie decyzji administracyjnej przez właściwy organ.

Teraz może się posługiwać tymczasowym prawem jazdy, które jest dostępne dla każdego świeżo upieczonego kierowcy w aplikacji mObywatel. Będzie ono dostępne do czasu odbioru tradycyjnego, plastikowego dokumentu.

Fot. gov.pl

Dla egzaminatorów nie będzie to dodatkowym utrudnieniem, ponieważ obecnie wynik poświadcza się podpisem elektronicznym, który od razu trafia do odpowiedniego urzędu. Informacja o tym zostanie przesłana na serwery aplikacji mObywatel 2.0

– czytamy na stronie gov.pl.

Tymczasowe Elektroniczne Prawo Jazdy zostanie unieważnione, gdy w systemie pojawi się informacja między innymi o: zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy, zakazie prowadzenia pojazdów, cofnięciu uprawnień, odmowie wydania prawa jazdy czy zmianie wyniku egzaminu na negatywny.

Natomiast sprawdzić, czy dokument już jest gotowy do odbioru można poprzez stronę info-car.pl. Poprzez tę stronę można też m.in. w łatwy sposób zapisać się na egzamin na prawo jady w wybranym Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD).

Niezależnie od tego, czy czekasz na wymianę prawa jazdy, czy na swój pierwszy dokument uprawniający do poruszania się motocyklem lub samochodem po drogach, chciałbyś, aby wszystkie formalności trwały jak najkrócej. Jeszcze lepiej, gdybyś miał dostęp do informacji, na jakim etapie załatwiania jest twoja sprawa – właśnie dlatego powstał nasz serwis

– czytamy na stronie prowadzonej przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych.