LUBIN. Rusza kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Świat pod Kyczerą”. Od dziś dziesięć zespołów z zagranicy, wraz z gospodarzami imprezy, zacznie objeżdżać podlubińskie miejscowości. Swoimi miniwystępami artyści będą zachęcać do wzięcia udziału w finałowym koncercie, który odbędzie już 9 lipca, o godz. 20. na lubińskich błoniach.
Zespoły zagoszczą między innymi w: Legnicy, Raszówce, Chróstniku, Chobieni, Gawronach i Studzionkach. Oprócz Dolnego Śląska grupy odwiedzą również Małopolskę i Słowację.
– W piątek przejdziemy w wielobarwnym korowodzie ulicami Rudnej, potem formacje z całego świata zaprezentują muzyczne oblicze kultury swoich regionów – zapewnia kierownik „Kyczery”, Jerzy Starzyński. – Mamy nadzieję, że swoją muzyką stworzymy małą kolebkę naszej kultury. Dlatego bardzo ważna jest dla nas integracja społeczeństwa i stąd te podróże po Dolnym Śląsku, Małopolsce i Słowacji. Chcemy podzielić się z innymi naszym stylem i muzyką – podkreśla.
Na lubińskich błoniach wystąpi aż 10 zespołów z najodleglejszych zakątków świata. Poza dwoma zespołami z Polski: Łemkowskim Zespołem Pieśni i Tańca „Kyczera” oraz Zespołem Pieśni i Tańca „Legnica”, zaprezentują się także: „Lowiczanie” z San Francisco (USA), „Veracruz 2000” z Meksyku, „Wahana Cipta” z Indonezji, „National Folklor Arts Band of Erbil” z Iraku, „Taipei Hwa Kang Arts School” z Tajwanu, KUD „Żeleznicar” z Serbii, „Cacina” ze Słowacji, a także „Deti Gor” z Osetii Północnej.
– To będzie nasz drugi występ w Lubinie, rok temu festiwal nie cieszył się tak ogromnym zainteresowaniem, jak chociażby w Rudnej. Dlatego w tym roku zrobimy wszystko, by rozruszać lubińską publiczność – zapewnia kierownik „Kyczery”. – Tym bardziej, że nasz zespół obchodzi właśnie 20-lecie, stąd mamy nadzieję, że nasz festiwal w Lubinie również obije się szerokim echem – przypuszcza.
Oprócz dobrej muzyki, organizatorzy przygotowali masę atrakcji. Ci, którzy sobotni wieczór spędzą na błoniach dowiedzą się, w jaki sposób młodzi ludzie z najdalszych zakątków świata modlą się o pokój na świecie, jak tańczą oraz jak się bawią.
Kolejną z atrakcji tegorocznego festiwalu będzie możliwość zobaczenia pierwszego od wybuchu wojny w Zatoce Perskiej występu narodów irackich i kultury kurdyjskiej w Europie. Zwieńczeniem festiwalu będą popisy taneczne z nożami, zaprezentowane przez dzieci z Osetii.