Dzwony, dzwonki i dzwoneczki

262

Multimedialne Centrum Informacji – Biblioteka w Rudnej zaprasza do obejrzenia 81. wystawy z cyklu „Ludzie z pasją”. Prezentowana wystawa dzwonków jest efektem wieloletniej pasji kolekcjonerskiej Łucji Wojtyczki, mieszkanki Gwizdanowa oraz Danuty Adamskiej, mieszkanki Rudnej.

Łucja Wojtyczka posiada wiele pasji, oprócz kolekcjonerstwa kocha muzykę i od wielu lat śpiewa w zespole folklorystycznym Sasanka. W swojej kolekcji zgromadziła ok. 200 egzemplarzy dzwonków, z czego dużą część udostępniła na wystawę. Niektóre z nich pochodzą z miejsc i krajów, które kolekcjonerka miała okazję odwiedzić w ramach pielgrzymek do miejsc świętych oraz ciekawych wycieczek, inne zostały jej podarowane przez rodzinę i przyjaciół. Prezentowane egzemplarze pochodzą z: Turcji, Bośni i Hercegowiny, Litwy, Austrii, Czech, Niemiec, Grecji, Francji, Bułgarii, Ukrainy, z miejsc pielgrzymkowych: Lichenia, Częstochowy, Krzeszowa, Wambierzyc oraz z wielu miast i regionów Polski.

Podobną kolekcją dzwonków może się pochwalić Danuta Adamska, nauczycielka, podróżniczka, prezes Towarzystwa Przyjaciół Rudnej, autorka wielu publikacji o gminie Rudna. Większość dzwonków prezentowanych przez panią Danutę to okazy m.in. z Chin, Japonii, Indonezji, Birmy, Tunezji i Maroka.

Na wystawie w Multimedialnym Centrum Informacji – Bibliotece w Rudnej można obejrzeć 184 eksponatów, które zachwycają elegancją i motywami nawiązującymi do regionów z których pochodzą. Można również posłuchać ich brzmienia. Prezentowane są klasyczne dzwonki z mosiądzu, ceramiki, porcelany, wikliny, szkła, drewna, a także wykonane szydełkiem. Każdy dzwonek jest inny i ma swoją unikalną formę oraz dźwięk. Wiele z nich jest drobnych i delikatnych. Wszystkie jednak mają w sobie coś magicznego i pobudzają naszą wyobraźnię.

Wystawę można obejrzeć w godzinach otwarcia biblioteki. Będzie ona dostępna do końca lutego 2024 r.

AUTOR i FOT. Ewa Kopystiańska, Wanda Poskart/MCI


POWIĄZANE ARTYKUŁY