Dzień publicznych służb zatrudnienia

15

27 stycznia 2015 roku pracownicy urzędów pracy będą obchodzili swoje święto. Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia został wprowadzony nowelizacją Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z dnia 16 grudnia 2010 roku.

Wybór daty nie był przypadkowy. Równo 96 lat temu, 27 stycznia 1919 roku naczelnik Józef Piłsudski podpisał dekret o organizacji państwowych urzędów pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami. Dziś dokument ten jest powszechnie uznawany za początek publicznych służb zatrudnienia w Polsce.

Podkreślić należy, że Polska była jednym z pierwszych krajów Europy, które powołało państwową służbę zatrudnienia. Dekret naczelnika Józefa Piłsudskiego był dokumentem stanowiącym o tworzeniu państwowych urzędów pośrednictwa pracy w celu ułatwienia wyszukiwania pracy. Najważniejsze ich zadania to: rejestracja bezrobotnych, kierowanie do pracy, udzielanie porad przy wyborze lub zmianie zawodu, udzielanie informacji o krajowych i zagranicznych stosunkach zarobkowych.

Po drugiej wojnie światowej, wraz z nastaniem Polski Ludowej, oficjalny rynek pracy oparty był na dekrecie z 2 sierpnia 1945 roku o urzędach zatrudnienia, powołanych w celu usprawnienia organizacji i pełnego spożytkowania sił roboczych i łagodzenia stałych skutków ich niedoboru. Hasło pełnego zatrudnienia znalazło swój wyraz w przyjętej w 1952 r. Konstytucji PRL, która gwarantowała prace dla obywateli, a na państwo nakładało przymus tworzenia nowych miejsc pracy. Zmiany w tym zakresie nastąpiły w 1989 r., a wymusiły je pogłębiające się trudności gospodarcze i zmiany ustrojowe, jakie przeżywał nasz kraj.

29 grudnia 1989 roku weszła w życie ustawa o zatrudnieniu, która regulowała działalność państwa w zakresie zatrudnienia. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych, wraz z reformą administracyjną kraju, nastąpiły duże zmiany w funkcjonowaniu służb zatrudnienia, niosące ze sobą stopniowe ich przekazywanie samorządom lokalnym. Powstały wtedy Powiatowe Urzędy Pracy.

Od 1 stycznia 2000 roku organem zajmującym się realizacją problematyki rynku pracy na terenie powiatu został starosta. Powiatowe urzędy pracy stały się jednostkami organizacyjnymi powiatu wchodzącymi w skład powiatowej administracji zespolonej, realizującymi zadania powiatu w zakresie rynku pracy.

W Ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy publiczne służby zatrudnienia wymienione zostały na pierwszym miejscu wśród instytucji realizujących zadania określone w ustawie. Tworzą je organy zatrudnienia wraz z powiatowymi i wojewódzkimi urzędami pracy, urzędem obsługującym ministra właściwego do spraw pracy oraz urzędami wojewódzkimi, realizującymi zadania określone ustawą.

Dobra realizacja postawionych przed pracownikami urzędów pracy zadań wymaga dokładnej ich koordynacji i nakłada obowiązek działania profesjonalnego, odpowiedzialnego, zaangażowanego przy zachowaniu dużej wrażliwości społecznej. Ufamy, że tych predyspozycji im nie brakuje. Z okazji tego święta życzymy wszystkim pracownikom satysfakcji i radości z wykonywanej pracy, trafnego doboru form wsparcia klienta Urzędu Pracy owocującego efektywnym przywróceniem na rynek pracy coraz liczniejszych grup bezrobotnych. Życzymy również przyjaznych współpracowników oraz zdrowia, pomyślności i radości dnia codziennego.


POWIĄZANE ARTYKUŁY