Działacze opozycji odznaczeni

52

34 osobom z województwa dolnośląskiego, które działały w opozycji antykomunistycznej w latach 1956-1989, przyznane zostały Krzyże Wolności i Solidarności. Wśród odznaczonych są również mieszkańcy Zagłębia Miedziowego, w tym lubinianie.

Fot. Oddział IPN we Wrocławiu
Fot. Oddział IPN we Wrocławiu

W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy odznaczenia wręczy we Wrocławiu wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Wśród odznaczonych są między innymi: Władysław Ryszard Grocki, który od września 1980 r. działał w strukturach NSZZ „Solidarność” na terenie Lubina, Polkowic i Głogowa oraz w grudniu 1981 r. wziął udział w strajku okupacyjnym w Zakładach Górniczych „Rudna”; Jan Kosowski, który był czynnie zaangażowany w działalność opozycyjną na terenie Lubina i zajmował się rozpowszechnianiem w Zakładzie Budowy Kopalń w Lubinie podziemnych wydawnictw; Mirosław Gojdź, który w sierpniu 1980 r. był uczestnikiem strajku okupacyjnego w Zakładach Górniczych „Rudna”, a także kolportował ulotki i niezależne wydawnictwa w Lubinie oraz organizował pokazy filmów; Juliusz Szczęsny Mateńko, który od 1980 roku był działaczem NSZZ „Solidarność” w Zakładach Górniczych „Polkowice”, a w latach 1984-1989 był członkiem Międzyzakładowej Komisji Wykonawczej NSZZ „Solidarność” Zagłębia Miedziowego i uczestniczył w działaniach Salezjańskich Społecznych Pomocników Kościoła przy parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lubinie oraz Duszpasterstwa Ludzi Pracy przy parafii pw. Maksymiliana Marii Kolbe w naszym mieście.

Szczegółowe informacje o wszystkich odznaczonych można znaleźć w biogramach.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.


POWIĄZANE ARTYKUŁY