Dwie premiery

16

Film, który zbiera bardzo dobre recenzje – „Ida” – oraz produkcję „Wieczni chłopcy” będzie można obejrzeć przez najbliższy tydzień w lubińskim kinie Muza.

„Ida” wyświetlana będzie od 4 do 14 listopada. Ten film zdobył aż 9 nagród podczas tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, w tym dla najlepszego filmu, nagrodę FIPRESCI na MFF w Toronto, Grand Prix dla najlepszego filmu oraz Nagrodę Jury Ekumenicznego na 29. Warszawskim Festiwalu Filmowym, nagrodę dla najlepszego filmu podczas 57. Londyńskiego Festiwalu Filmowego.

To historia Anny, która jest sierotą od dawna wychowywaną w klasztorze. Zanim dziewczyna przyjmie śluby i zostanie zakonnicą spotyka Wandę, która mówi Annie, że jest Żydówką. Obie kobiety rozpoczynają podróż nie tylko by odkryć tragiczną historię rodziny.

Natomiast od 2 do 7 listopada będzie można obejrzeć produkcję „Wieczni chłopcy”. Thomas (grany przez Maxa Boublila, współautora scenariusza) marzy o komponowaniu piosenek. Plany poślubienia Loli, a tym samym konieczność zarobienia na ślub, dom, przyszłą rodzinę, powodują, że z obiecującego muzyka staje się szarym wyrobnikiem na urzędniczym etacie. Gdy z przyszłą żoną odwiedza jej rodziców: cynicznego Gilberta (wspaniały Alain Chabat) i jego żonę Suzanne jego świat zostaje wywrócony do góry nogami.

Gilbert wyniszczony przez monotonię trzydziestoletniego małżeństwa postanawia uratować Thomasa od popełnienia życiowego błędu – poślubienia młodszej kopii swojej żony. Chce pokazać chłopakowi, że szczęście tkwi jak najdalej od stabilnego, rodzinnego życia a marzenia to sprawa, o którą koniecznie trzeba walczyć. Kryzys wieku średniego u Gilberta i o dwadzieścia lat młodsza frustracja Thomasa połączone razem zrywają wszelkie tamy poprawności, stosowności i mieszczańskiego obycia. Mężczyźni rzucają się w wir szalonych imprez, nocnego życia, koncertów kończących się nad ranem… albo w Maroku.

W środę natomiast, 6 listopada, kolejny seans z cyklu DKF. Tym razem lubinianie zobaczą „Kongres”. Punktem wyjścia dla Ari Folmana – jednocześnie autora scenariusza i reżysera – było opowiadanie Stanisława Lema „Kongres futurologiczny”.


POWIĄZANE ARTYKUŁY