Dotacje na własny biznes

28

Zgodnie z ustawą z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U.2013.674) bezrobotny może jednorazowo otrzymać środki na podjęcie działalności gospodarczej w wysokości nie większej niż 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia, aktualnie kwota ta wynosi ok. 22 tys. zł.

Powiatowy Urząd Pracy w Lubinie w roku 2013 dwukrotnie prowadził nabór wniosków na dotacje, w lutym oraz maju. Wpłynęły łącznie 102 wnioski od osób bezrobotnych, z czego pozytywnie rozpatrzono wnioski 85 osób, negatywnie zaopiniowano 17 wniosków. Średnia kwota przyznanych środków to prawie 17 tys. zł.

Powiat lubiński jest powiatem, w którym przeważają podmioty gospodarcze zajmujące się handlem i usługami. Działalności planowane przez nowych przedsiębiorców także w przeważającej części dotyczą tych dziedzin. Przeważają: handel (np. odzieżą nową oraz używaną, artykułami spożywczymi, meblami, artykułami wędkarskimi), gastronomia oraz usługi (księgowe, porządkowe, kosmetyczne, fryzjerskie, budowlane, mechaniczne, elektryczne). Inne przykładowe pomysły na własny biznes to: organizacja imprez muzycznych, usługi geodezyjne, zagospodarowanie terenów zielonych, biuro podróży, skup złomu.

Rzadko zdarzają się działalności o charakterze produkcyjnym. W bieżącym roku działalności takie były dwie: produkcja wyrobów z wosku oraz produkcja wyrobów z kamienia.

Można zauważyć, iż w części przypadków osoby bezrobotne legalizują działalność gospodarczą, którą już prowadzą, wykonując usługi dla znajomych, rodziny lub pracując w „szarej strefie”. Przykładami mogą być tutaj warsztaty samochodowe, usługi budowlane, fryzjerskie czy krawieckie.

Warunkiem przyznania dotacji było złożenie odpowiedniego wniosku. We wniosku tym przyszły przedsiębiorca opisał planowaną działalność, wskazał na rodzaj zakupów z przyznanych środków, przewidywane efekty ekonomiczne prowadzonej działalności, wskazał również formę zabezpieczenia przyznanej dotacji. Środki otrzymane z urzędu dotacjobiorca mógł przeznaczyć m.in. na zakup środków trwałych, urządzeń, maszyn, materiałów, towaru oraz usług reklamowych. Natomiast ze środków dotacji nie można pokryć kosztów remontu, kupić środka transportu, pokryć kosztów szkolenia czy finansować działalności już po jej rozpoczęciu (np. opłat ZUS, wynajmu lokalu, wynagrodzenia). Na kwotę otrzymanej dotacji przedsiębiorca przedstawia w urzędzie pracy faktury i rachunki potwierdzające dokonanie zakupów.

Osoby, które otrzymały środki na podjęcie działalności gospodarczej przez okres 12 miesięcy związane są umową z urzędem pracy oraz muszą przez ten czas prowadzić działalność. Po upływie tego okresu należy przedstawić zaświadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o podleganiu ubezpieczeniu społecznemu oraz zaświadczenie z urzędu skarbowego potwierdzające, iż osoba figurowała w ewidencji podatników prowadzących działalność gospodarczą. Jak wynika z analiz prowadzonych przez urząd pracy w Lubinie, większość osób nadal prowadzi działalność gospodarczą po wymaganym okresie roku czasu.


POWIĄZANE ARTYKUŁY