Dotacje i doposażenia z urzędu pracy

86

Powiatowy Urząd Pracy w Lubinie od 7 do 18 września będzie prowadził nabór wniosków o przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej dla osób bezrobotnych oraz na utworzenie stanowiska pracy przez pracodawców. Urząd dysponuje środkami dla 65 przyszłych przedsiębiorców oraz dla 15 pracodawców, którzy chcą utworzyć stanowisko pracy dla osoby bezrobotnej.

Wszystkie osoby bezrobotne, które będą ubiegały się o dotację i złożą wniosek, zostaną zaproszone do urzędu, by opowiedzieć o planowanej działalności. Urząd przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu dotacji będzie brał również pod uwagę rodzaj planowanej działalności, przygotowanie merytoryczne wnioskodawcy (tj. czy posiada doświadczenie lub kwalifikacje do prowadzenia wskazanej działalności), znaczenie będzie miało również, czy działalność prowadzona będzie na terenie powiatu oraz okres rejestracji wnioskującego w urzędzie pracy. Średnia planowana kwota dotacji to 17 tys. zł. Aby dotacja była bezzwrotna, osoba bezrobotna musi prowadzić działalność gospodarczą przez rok. Istotne jest również to, iż o dotację mogą ubiegać się jedynie osoby, które do tej pory nie otrzymały bezzwrotnych środków na założenie działalności gospodarczej lub spółdzielni socjalnej.

Przy ocenie wniosków pracodawców pod uwagę wzięta będzie jego współpraca z urzędem w ostatnich 12 miesiącach (w tym czy pracodawca wywiązywał się z dotychczasowych umów, czy korzystał z dofinansowania), stan zatrudnienia czy długość istnienia firmy. Średnia kwota refundacji to 19 tys. zł. Pracodawca korzystający z refundacji przyznanej przez urząd jest zobowiązany do zatrudnienia osoby bezrobotnej przez dwa lata.

Dofinansowania z urzędu zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem. W ubiegłym roku lubiński urząd pracy wsparł finansowo 135 osób, które założyły działalność gospodarczą oraz sfinansował utworzenie 88 stanowisk pracy. Zainteresowanie dofinansowaniami zarówno wśród osób bezrobotnych, jak i przedsiębiorców to bardzo pozytywne zjawisko. Spowoduje to powstanie nowych miejsc pracy oraz przyczyni się do ożywienia lokalnego rynku przedsiębiorców. A ponadto osobom rozpoczynającym działalność gospodarczą niejednokrotnie pozwoli na zalegalizowanie działalności prowadzonej w szarej strefie.

Z dotychczasowego doświadczenia wynika, iż przyszli przedsiębiorcy swoją działalność wiążą przede wszystkim z usługami. Dużym powodzeniem cieszą się usługi budowlane, kosmetyczne, fryzjerskie, krawieckie, doradztwo finansowe, prawnicze, działalność gastronomiczna. Coraz mniejsze powodzenie ma handel. Powiat lubiński jest powiatem, w którym przeważają podmioty gospodarcze zajmujące się handlem i usługami, zatem wnioski pracodawców w większości dotyczą tego rodzaju działalności. Najczęściej refundowane stanowiska pracy to pracownicy budowlani, operatorzy maszyn, pracownicy związani z gastronomią, usługami osobistymi, pracownicy biurowi czy sprzedawcy.

Środki na dotacje, którymi dysponuje urząd, pochodzą z projektów współfinansowanych przez Unię Europejską, tj. POWER dla osób do 30. roku życia z kategorii NEET oraz dla osób powyżej 30. roku życia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Ponadto urząd dodatkowo pozyskał środki w ramach rezerwy Ministra Pracy i Polityki Społecznej na aktywizację osób bezrobotnych w grupie wiekowej 30–50 lat lub będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Natomiast doposażenia stanowiska pracy będą sfinansowane z rezerwy Ministra Pracy dla osób bezrobotnych będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy, tj. do 30. roku życia, bezrobotnych długotrwale, powyżej 50. roku życia, korzystających ze świadczeń pomocy społecznej, posiadających co najmniej jedno dziecko do 6. roku życia lub co najmniej jedno dziecko niepełnosprawne do 18. roku życia, bezrobotnych niepełnosprawnych.


POWIĄZANE ARTYKUŁY