Dopalacze. Gdzie szukać pomocy?

30

Wakacje to okres, w którym częściej sięgamy po używki. W ostatnim czasie modne stały się dopalacze – substancje wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia. Najczęściej sięgają po nie młode osoby, często nieświadome zagrożenia.

Na rynku pojawiły się różne rodzaje dopalaczy, ale wszystkie stanowią zagrożenie życia. Do najmniej groźnych objawów zatrucia dopalaczami należą: bóle w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, bóle głowy, bezsenność, stany lękowe, problemy z koncentracją. Do poważniejszych, stanowiących już zagrożenie życia: udar mózgu, zawał serca, stany agresji, które mogą zakończyć się śpiączką, a nawet próbą samobójstwa lub zabójstwa.

Innymi objawami, które mogą świadczyć o zażyciu dopalaczy są: oczopląs, szczękościsk, nudności, nadmierna potliwość, wymioty, rozrywający ból głowy, stany lękowe, omamy słuchowe i wzrokowe, a także nagły skok ciśnienia tętniczego.

W ostatnim czasie trzy osoby z powiatu lubińskiego trafiły do szpitala po silnym zatruciu dopalaczami. W związku z powyższym apeluje się i ostrzega, aby nie kupować i nie zażywać takich substancji.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało listę numerów telefonów, pod którymi można szukać pomocy. Uruchomiono specjalną infolinię, dzięki której bezpłatną pomoc telefoniczną online mogą uzyskać uczniowie, rodzice i nauczyciele:

800 060 800 – bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego

116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, linia jest dostępna codziennie w godzinach 12-22, pomoc online dostępna na: www.116111.pl/napisz

800 100 100 – telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci, linia dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 12-18, pomoc online dostępna pod adresem: pomoc@800100100.pl

800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.15-20, po godzinie 20 oraz w dni wolne od pracy, każdy może przedstawić problem i zostawić numer kontaktowy, pracownik telefonu zaufania oddzwoni następnego dnia

112 – jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie:
http://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/dopalacze-gdzie-szukac-pomocy-najwazniejsze-numery-telefonow.html


POWIĄZANE ARTYKUŁY