Dolnośląskie szkoły wśród finalistów olimpiady

45

Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” dla uczniów szkół ponadpodstawowych pierwszy raz w odbyła się on-line. Wzięło w niej udział 288 zespołów z całej Polski, w tym z Dolnośląskiego Zespołu Szkół w Lubinie. Cztery dolnośląskie drużyny uzyskały prawie maksymalną liczbę punktów i tym samym znalazły się wśród nagrodzonych.

Zdjęcie grupowe zespołu dwuosobowego z Dolnośląskiego Zespołu Szkół w Lubinie – Julia Prętka i Zuzanna Sawicka

Drużyny miały w ciągu 30 minut odpowiedzieć na 25 pytań wielokrotnego wyboru. Pytania dotyczyły całego obszaru ubezpieczeń społecznych – od zasiłków po emerytury i zasady rozliczeń z ZUS. Do tego etapu zmagań uczestnicy przygotowywali się z dwóch podręczników do „Lekcji z ZUS”: dla ucznia oraz dla nauczyciela. Oprócz wiedzy niezbędna była też umiejętność zdalnej pracy w grupie z wykorzystaniem aplikacji komputerowych.

– Uczniowie mieli zaledwie pół godziny na to, żeby odpowiedzieć na wszystkie pytania i dla niektórych drużyn był to nieco zbyt krótki czas – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Normalnie dzieciaki siedzą obok siebie i na bieżąco, szybko mogą ustalać, którą odpowiedź wybierają. Tym razem każdy był w innym miejscu, mieli kontakt przez swoje komunikatory, a to zabierało czas – wyjaśnia.

Tym większy jest sukces Dolnoślązaków, którzy swoje testy przeszli w czasie krótszym niż 30 minut.

– Uczniowie najlepszej dolnośląskiej szkoły – IV LO z Wałbrzycha potrzebowali niecałe 18 minut, żeby poprawnie odpowiedzieć na 24 z 25 pytań – dodaje rzeczniczka. – Uczestnicy olimpiady jednogłośnie stwierdzili, że pytania były bardzo trudne i wymagały ogromnej wiedzy o ubezpieczeniach społecznych. Dowodzą tego wyniki wielu szkół w Polsce, które nie osiągnęły nawet poziomu 10 pkt. – mówi.

Nauczycielka – opiekunka młodzieży z I Liceum Ogólnokształcące im. Księcia Bolka I w Jaworze – Jadwiga Kuczwara jest bardzo zadowolona z wyniku olimpiady swoich uczniów. Zapewnia, że w przyszłym roku zawalczą o I miejsce. Licealiści już odebrali nagrody i jak mówią przydadzą się na wakacje (jedna z nagród to kamerka sportowa, inni finaliści dostali także głośniki bezprzewodowe bluetooth oraz opaski sportowe smartband).

Wszystkie szkoły otrzymały już z oddziałów ZUS we Wrocławiu, Wałbrzychu i Legnicy dyplomy i wyróżnienia.

Tytuł finalisty otrzymały zespoły, które uzyskały przynajmniej 20 punktów i miały najwyższą w swoim województwie liczbę punktów w teście. W tegorocznej edycji Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” wystartowało ponad 35 tys. uczniów. „Lekcje z ZUS” i Olimpiada cieszą się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. Od początku projektu, czyli od roku szkolonego 2014/2015 w zmaganiach wzięło udział ponad 153 tys. młodych osób.

Początkowo młodzież brała udział w konkursie „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. W roku szkolnym 2016/2017 przekształcono go w Olimpiadę pod tą samą nazwą. Od 22 kwietnia Olimpiada znalazła się w wykazie olimpiad tematycznych (zawodowych) Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Tytuł laureata Olimpiady od roku szkolnego 2021/2022 uprawnia do zwolnienia z części pisemnej egzaminu zawodowego technika ekonomisty i technika rachunkowości.

Dolnośląscy laureaci:

  • IV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi im. Janusza Kusocińskiego w Wałbrzychu
  • I Liceum Ogólnokształcącego im. Księcia Bolka I w Jaworze
  • Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Zgorzelcu
  • Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Adama Mickiewicza w Lubaniu

Źródło ZUS