Dolnośląskie atrakcje, które najbardziej zachwyciły turystów

1452

Dwanaście miejsc na mapie Dolnego Śląska otrzymało tytuł „Dolnośląskiego zachwytu 2020”. Wybrali je internauci, którzy w styczniu wzięli udział w badaniu przeprowadzonym na zlecenie Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej.

Karpacz, Wrocław i Góry Stołowe najbardziej przypadły do gustu turystom, którzy w zeszłym roku chociaż raz wybrali się na dolnośląską wycieczkę. Wśród 1 084 uczestników badania większość stanowili mieszkańcy naszego regionu. Z ankiety wynika, że największym zainteresowaniem cieszą się góry, parki krajobrazowe i lasy, a także zamki i fortyfikacje.

Badanie przeprowadziła Magdalena Piotrowicz-Zbieraj, autorka podróżniczego bloga Zbierajsie. Okazuje się, że takie blogi są dziś dla turystów głównym źródłem wiadomości o miejscach wartych odwiedzenia. Z kolei Dolny Śląsk jest olbrzymim źródłem inspiracji dla samych blogerów. W raporcie cytowani są m.in. Bartosz Dziwak, pracownik Kolei Dolnośląskich będący autorem bloga Bartek w podróży, oraz Krystian Łysyganicz, twórca serwisu Wolnym Krokiem, który rekomenduje jedną z lubińskich atrakcji: – Miejsce, które szczególnie zaskarbiło sobie nasze uznanie w 2020 roku to Park Leśny w Lubinie, który dosłownie codziennie nas ratował w obliczu nowej rzeczywistości podróżniczej w czasie pandemii.

– Zeszły rok minął pod znakiem głównie turystyki jednodniowej, uprawianej latem. Z jednej strony na pewno wpływ na to z pewnością miała epidemia i dwa lockdowny, ale z drugiej jest to też pewien trend – turyści szukają miejsc na krótkie, weekendowe wyjazdy i tu widzę duże możliwości popularyzacji lubińskich atrakcji, w tym parków, muzeum i obiektów sportowo-rekreacyjnych, które idealnie nadają się na właśnie jednodniową rodzinną wycieczkę – komentuje Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Cały raport dostępny jest tutaj.