Dofinansowanie kosztów zatrudnienia

13

Zgodnie z nowym przepisem pracodawca, który zatrudni młodą osobę, będzie mógł otrzymywać przez okres 12 miesięcy refundację kosztów wynagrodzenia w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz składek na ubezpieczenie społeczne od tego wynagrodzenia. Po okresie 12 miesięcy dofinansowania będzie jednak zobowiązany do dalszego zatrudnienia refundowanego pracownika przez okres kolejnych 12 miesięcy w pełnym wymiarze czasu pracy. Pracodawca korzystający z tej formy wsparcia będzie związany z urzędem pracy umową przez okres 24 miesięcy. Zatem w sytuacji, gdy refundowany pracownik rozwiąże umowę o pracę, pracodawca będzie zobowiązany do zatrudnienia kolejnej młodej osoby bezrobotnej, w przeciwnym razie wypłacona refundacja będzie podlegała zwrotowi.

Istotne jest, iż z tego dofinansowania nie będzie mógł skorzystać pracodawca, u którego w okresie sześciu miesięcy przed złożeniem wniosku w urzędzie pracy nastąpiło zmniejszenie zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy.

Pamiętać należy również, iż refundacja udzielana będzie zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis, czyli pracodawca będzie zobowiązany do złożenia formularza informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis.

Zgodnie z zapisami znajdującymi się w ww. ustawie urzędy pracy będą mogły zawierać umowy z pracodawcami od stycznia 2016 roku do grudnia 2017 roku, jednak nie wcześniej, niż otrzymają decyzję Ministra przyznającą środki na to zadanie. Według przyjętych przez rząd założeń zastosowanie rozwiązań przyjętych w ustawie ma doprowadzić do powstania 100 tys. nowych miejsc pracy dla młodych i spowodować odchodzenie od umów cywilnoprawnych na rzecz świadczenia pracy na umowę o pracę.


POWIĄZANE ARTYKUŁY