Do obejrzenia jest ponad 1 200 wirtualnych eksponatów

910

BibliotekaMiedziowa.pl – pod takim adresem działa Biblioteka Cyfrowa Zagłębia Miedziowa. Dziś po raz pierwszy zgromadzone w niej archiwalia zostały udostępnione publiczności.

W zasobach Biblioteki Miedziowej znajdują się zdjęcia, dokumenty i książki ilustrujące historię naszego regionu – na dziś 1 232 obiekty. Prace nad przekształceniem ich formy z papierowej na cyfrową trwały rok. Pisaliśmy o tym tutaj:

Pierwszy „enter” już za tydzień!

Dziś pierwsi czytelnicy mogli przejrzeć wirtualne półki.

– Chcielibyśmy budować w ten sposób społeczną więź wśród mieszkańców regionu. Cały czas zachęcamy do udostępniania nam swoich pamiątek, żebyśmy mogli poszerzać nasz zbiór – mówi Marek Zawadka, dyrektor Muzeum Historycznego w Lubinie. – Mam nadzieję, że dziś, kiedy już widać, co kryje się pod tym adresem, dołączą do nas też inne podmioty, które zechcą podzielić się swoimi archiwaliami. Przykładem możemy być duża kolekcja odrzańska, którą stworzyliśmy we współpracy z Instytutem Śląskim.

Biblioteka Miedziowa jest trzecią – poza Wrocławiem – dolnośląską biblioteką cyfrową, która gromadzi dane o charakterze regionalnym. Podobne zasoby utworzono w Jeleniej Górze i Wałbrzychu.

– To ciężka i mozolna praca, która nie jest może widowiskowa, ale my wiemy, że właśnie stworzyliśmy bardzo ważne źródło dla badaczy historii Zagłębia Miedziowego, „Solidarności” czy Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej, która stacjonowała w Polsce przez pół wieku – dodaje Zawadka.

Biblioteka Cyfrowa Zagłębia Miedziowego dostępna jest tutaj


POWIĄZANE ARTYKUŁY