Do lekarza bez ubezpieczenia – weszły nowe przepisy

47

Czerwony alert systemie eWUŚ nie zablokuje już dostępu do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Od dziś obowiązują zmiany w przepisach, dzięki którym pacjenci POZ nie zapłacą za udzieloną im poradę lekarską, nawet jeśli wystąpią trudności z potwierdzeniem posiadanego przez nich prawa do świadczeń.

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Nowe regulacje mają wyeliminować sytuacje, w których pacjenci mający teoretycznie prawo do świadczeń, nie korzystają z opieki zdrowotnej z obawy, że będą musieli za to zapłacić. Obowiązujące dotychczas przepisy rodziły problemy np. w przypadku studentów, którzy podejmując pracę, uzyskiwali prawo do ubezpieczenia, ale nie wiedzieli, że po rozwiązaniu umowy muszą ponownie zostać zgłoszeni do systemu przez ubezpieczonych członków rodziny.

– W naszym systemie być ubezpieczonym to znaczy być zgłoszonym do ubezpieczenia – podkreśla Joanna Mierzwińska, rzecznik prasowy dolnośląskiego oddziału NFZ. – Zmiany, które weszły dziś w życie, dotyczą osób, które mają potencjalne prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej, ale z różnych względów nie dopełniły formalności związanych ze zgłoszeniem do systemu ubezpieczenia.

Pacjenci będą mogli złożyć oświadczenie o przysługującym im prawie do świadczeń opieki zdrowotnej i uzyskać nieodpłatnie poradę lekarską, obejmującą również podstawowe badania laboratoryjne związane z realizacją świadczeń z zakresu POZ. Ich koszty pokryje NFZ.

Nowe przepisy przewidują możliwość wstecznego zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego. Skorzystanie z niej zagwarantuje pacjentom, że Fundusz nie będzie dochodził od nich należności za udzielone świadczenia, jeżeli jedyną przyczyną braku prawa do świadczeń w chwili ich uzyskania był brak zgłoszenia do ubezpieczenia.

Ta konstrukcja stwarza jednak furtkę dla osób, które nie posiadają żadnego tytułu do ubezpieczenia. Jeśli jednak złożą nieprawdziwe oświadczenie, NFZ także nie będzie od nich domagał się zwrotu pieniędzy za bilety. Tacy pacjenci będą jednak musieli oddać pieniądze za ulgę w zakupie refundowanych leków, wyrobów medycznych, wizyt o specjalistów czy innych świadczeń medycznych. Na Dolnym Śląsku w ciągu ostatnich trzech lat były tylko dwa przypadki, gdy pacjent złożył nieprawdziwe oświadczenie chcąc skorzystać z wizyty u lekarza POZ.

Dzisiejsza zmiana przepisów wprowadziła także jeszcze jedną rzecz – abolicję dla części obecnych dłużników NFZ. – Obejmie ona osoby, które w okresie od 2013 do 2016 roku skorzystały ze świadczeń zdrowotnych i mimo, że posiadały potencjalne prawo do świadczeń – nie były do niego zgłoszone. Wszystkie te osoby mają 90 dni do wstecznego zgłoszenia się do ubezpieczenia, licząc od 12 stycznia. W tej chwili dotyczy to około pięciuset postępowań – wyjaśnia Joanna Mierzwińska.


POWIĄZANE ARTYKUŁY