Dla przedsiębiorców bez… pracy

56

KRAJ. Prowadzisz działalność – też możesz dostać zasiłek. Od 1 lutego obowiązuje nowa ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

 

– W przepisach pojawiło się wiele zmian i między innymi dotyczą one osób, posiadających wpis do ewidencji działalności gospodarczej – poinformowała dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Alicja Kargol.

Do tej pory ktoś, kto w urzędzie miasta lub gminy zarejestrował działalność, o statusie bezrobotnego nie mógł nawet marzyć. Mimo że firma nie przynosiła zysków i praktycznie nie działała.

– Wiele osób korzysta z prawa i zawiesza działalność, więc praktycznie nie ma oficjalnie żadnego zajęcia. Pomimo tego, nie mogły się u nas zarejestrować jako osoby bezrobotne – potwierdziła szefowa PUP.

Nowelizacja ustawy te przepisy zmieniała. Od 1 lutego 2011 r. osoby, które zawiesiły działalność a termin tego zawieszenia jeszcze nie minął – może uzyskać status bezrobotnego.

Takie prawo przysługuje również osobom, które zarejestrowały działalność, lecz jeszcze jej nie rozpoczęły (bo zgłosiły, że np. mają zamiar to zrobić dopiero za miesiąc) – w takim przypadku status bezrobotnego będzie „ważny” do dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Nowe przepisy oznaczają, że bezrobotnym osobom z zawieszoną działalnością przysługuje również prawo do zasiłku.

– Zasiłek może być przyznany po 90 dniach od dnia zarejestrowania w urzędzie. Nie wystarczy jednak zarejestrować działalność gospodarczą i zaraz ją zawiesić, by uzyskać prawo do zasiłku – przestrzega Alicja Kargol. – Nadal obowiązuje przepis, na mocy którego prawo do zasiłku przysługuje osobie, która w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania łącznie przez 365 dni opłacała składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu prowadzenia działalności. Na potwierdzenie tego faktu bezrobotny musi złożyć w urzędzie pracy stosowne zaświadczenie, wydane przez ZUS.

Niezależnie jednak od tego, czy zawieszający działalność gospodarczą będzie miał zasiłek, czy nie – już sam status bezrobotnego zapewnia takiej osobie ubezpieczenie zdrowotne i możliwość leczenia w ramach funduszu zdrowia.


POWIĄZANE ARTYKUŁY