DKF x 4

22

Lubińskie kino Muza, w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego, zaprasza w czerwcu na cztery niezwykłe pokazy. Projekcje odbywają się w środy o godz. 19, w salach kameralnej i dużej. Bilet wstępu kosztuje 12, zaś miesięczny karnet 35 zł.

5 VI > „Wygrany” (Polska)
Film w reżyserii Wiesława Saniewskiego („Nadzór”, „Obcy musi fruwać”, „Bezmiar sprawiedliwości”). Oliver (Paweł Szajda – Amerykanin polskiego pochodzenia, znany z filmów „Pod słońcem Toskanii” i „Tatarak”), młody pianista nie wytrzymując presji matki i wyrachowanego agenta, po rozstaniu z żoną przyjeżdża do Polski, gdzie zrywa europejskie tournee. Traci wszystko: miłość, uznanie i świetnie zapowiadającą się karierę. Ma przy tym do spłacenia olbrzymi dług. W hotelowym barze spotyka Franka (Janusz Gajos), byłego profesora matematyki, namiętnego gracza i znawcę wyścigów konnych. Dzięki niemu poznaje Kornelię (Marta Żmuda-Trzebiatowska), piękną, nieco tajemniczą kobietę, która staje mu się coraz bliższa.

12 VI > „Pina 3D” (Francja/Niemcy/Wlk. Brytania)
Pina nie jest biografią zmarłej przed dwoma laty choreografki Piny Bausch. To raczej hołd złożony przez Wima Wendersa jej twórczości i hymn na cześć sztuki. W subtelnym, wyciszonym filmie niemiecki twórca staje w obronie najdelikatniejszych wartości: uczuć, piękna, szacunku dla drugiego człowieka. Reżyser zarejestrował najważniejsze przedstawienia artystki: „Święto wiosny”, „Vollmond” i „Café Müller”. Poprosił członków jej zespołu o wykonanie części układów na ulicach niemieckiego Wuppertalu. W filmie niemal nie padają słowa, środkiem ekspresji tancerzy jest ciało.
Uwaga! Widzowie, którzy kupią miesięczny karnet otrzymają do tego filmu okulary GRATIS!

19 VI > „Code Blue”(Dania)
Film w reżyserii Urszuli Antoniak („Nic osobistego”). Marian jest pielęgniarką, praca w szpitalu niemal zupełnie ją pochłania. Opiekuje się umierającymi, asystuje przy śmierci, czasami ją przyspiesza. W zamian zatrzymuje i kolekcjonuje drobne przedmioty należące do zmarłych pacjentów. Mimo że jest realną postacią, pełni w tej historii rolę metafory, przywodzi na myśl Charona, z uwagą i współczuciem przeprowadzającego ich na drugi brzeg Styksu. Wrażenie potęguje muzyczna klamra, którą stanowi średniowieczna pieśń o Najświętszej Dziewicy, wprowadzająca widzów w przestrzeń niemal sakralną. Marian żyje w pustym mieszkaniu, nieprzywiązana do życia stroni od ludzi. Bywają jednak chwile, w których łaknie bliskości – boleśnie, całą sobą. Któregoś dnia zwraca uwagę na nowego sąsiada. Połączy ich osobliwe doświadczenie…

26 VI > „Bracia Klitschko” (Niemcy)
Prawdziwa historia dwóch najbardziej znanych braci w świecie boksu: Vitalija i Wladimira Klitschko. Poznajemy ich dzieciństwo spędzone na Ukrainie, pierwsze sukcesy, porażki i ciężką drogę do kariery w czasach rozpadu Związku Radzieckiego. Szansą na międzynarodową karierę była dla braci przeprowadzka na Zachód, gdzie pod okiem pierwszych, profesjonalnych trenerów Wladimir trafił do czołowych zawodników warszawskiej Gwardii. Pasmo największych sukcesów rozpoczyna się w 1996 roku pierwszą zawodową walką Vitalija i debiutem Wladimira na Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie. Pasma sukcesów przerywane problemami zdrowotnymi, powroty do kariery, walka z własnymi słabościami, aż wreszcie to, na co czekali wszyscy – przygotowania do najważniejszej walki 2011 roku, pojedynku Vitalij Klitschko – Tomasz Adamek. W filmie gościnnie wystąpili sparingpartnerzy braci Kliczko, którzy niezależnie od wyników walk wypowiadają się z wielką sympatią i szacunkiem do jedynych ludzi na świcie, którzy poza tytułami mistrzów świata mogą pochwalić się także sukcesami naukowymi i politycznymi. Reżyser Sebastian Dehnhardt w kameralny sposób przedstawił fascynujący obraz dwóch wielkich sportowców, którzy są przede wszystkim braćmi.


POWIĄZANE ARTYKUŁY