Między innymi nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie nowy film twórców kultowego serialu „Gomorra” będzie można obejrzeć we wrześniu w cyklu DKF w lubińskim kinie Muza.
Seanse jak zwykle odbywać się będą w środy o godzinie 19. Bilet na jeden pokaz kosztuje 15 zł. Można też kupić karnet na cały miesiąc. Zapłacimy wtedy 50 zł.
Na początek, 4 września, pokazany zostanie film „Podziemie nadziei”. Później będzie można obejrzeć: „Opowieść o trzech siostrach” (11 września), „Piranie” (18 września) oraz „Nietykalnego” (25 września).
Szczegóły na temat DKF-u można znaleźć na stronie www.ckmuza.eu.
O filmach:
„Podziemie nadziei”
Choć fakty są jednoznaczne, leczenie marihuaną wciąż wzbudza w naszym kraju sporo emocji. Tytułowe podziemie nadziei to środowisko polskich zwolenników medycznej marihuany – od chorych i ich rodzin, poprzez lekarzy, którzy proponują swoim pacjentom taką terapię, aż po działaczy ruchów legalizacyjnych i tych, którzy lecznicze preparaty sprowadzają z zagranicy lub produkują na miejscu. Nielegalnie, bo marihuana jest wciąż w Polsce zakazana.
Autor filmu porównuje sytuację w Polsce i w Hiszpanii, Słowenii oraz Izraelu. Dyskusje z ekspertami i lekarzami nie pozostawiają wątpliwości – na penalizacji marihuany korzystają tylko narkotykowi dealerzy.
„Opowieść o trzech siostrach”
Historia łącząca w sobie elementy baśni i realizmu, poruszająca tematy społecznej nierówności, tradycji oraz instytucji rodziny.
Akcja nowego filmu jednego z najciekawszych aktualnie tureckich reżyserów Emina Alpera rozgrywa się w niewielkiej wiosce w środkowej Anatolii. Zgodnie z lokalną tradycją zwaną „besleme” każda z trzech tytułowych córek w nadziei na lepsze życie „zaadoptowana” zostaje przez zamożniejsze rodziny, stając się dla nich kimś w rodzaju służącej. Z uwagi na nieprzewidziane okoliczności Reyhan, Haava oraz Nurhan muszą jednak wrócić w rodzinne strony pod opiekę sędziwego ojca. Kiedy okazuje się, że ta pierwsza jest w ciąży, Şevket aranżuje szybki ślub z pasterzem z wioski. Havva zmuszona zostaje do powrotu po śmierci jej przybranego brata. Nurhan z kolei odwozi jej drugi „ojciec”, wyraźnie rozczarowany postawą dziewczyny. To pierwszy moment od lat, kiedy siostry ponownie się spotykają.
Dynamika skomplikowanych rodzinnych relacji, kobieca i męska perspektywa, społeczne nierówności, wreszcie potęga oraz surowe piękno otaczającej natury to tematy, które wybrzmiewają u Alpera wyjątkowo wyraźnie.
„Piranie”
Nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie nowy film twórców kultowego serialu „Gomorra”, oparty na bestsellerowej powieści Roberto Saviano.
Nastolatki: Nicola, Tyson, Lollipop i Ciastek chcą zarabiać pieniądze, kupować markowe ubrania i nowe skutery, nosić drogie zegarki. Kiedy ostatni z dawnych bossów mafii zostaje aresztowany, Nicola wpada na pomysł, że zrealizują swoje marzenia, zajmując jego miejsce. Uzbrojeni wyjeżdżają na ulice Neapolu i przejmują władzę. Są jak bracia, nie boją się więzienia ani śmierci, handlują narkotykami, zabijają bez skrupułów, niczym w grze na PlayStation, są jak piranie – niewinnie wyglądające rybki, a jakże groźne. Dopiero po chwili orientują się, że to droga bez powrotu.
To przerażający obraz młodego pokolenia, dla którego nie istnieje przyszłość. Liczy się tylko tu i teraz: pieniądze, władza, przeżyć do jutra.
„Nietykalny”
Tytan. Wizjoner. Twórca snów. To Harvey Weinstein – samozwańczy cesarz Hollywood, który wierzył, że wybudował sobie pomnik trwalszy niż ze spiżu. Pomnik, który upadł pod ciężarem zarzutów: prześladowania, szantażu, napaści seksualnej i gwałtu.
„Nietykalny” to współczesna szekspirowska historia, która ukazuje potężnego człowieka jako socjopatycznego drapieżnika, opętanego przez własną chciwość, potrzebę chwały i władzy. To także historia hollywoodzkiego skandalu wszech czasów i ruchu #metoo, który miał odwagę, aby go ujawnić. Jak jeden człowiek mógł zdobyć władzę, która pozwoliła mu na bycie bezkarnym? Co można zrobić, aby uchronić się przed ludźmi jak Harvey Weinstein? Film dwukrotnego laureata Oskara za filmy „Człowiek na linie” oraz „Sugar Man”, a także nagrodzonego Nagrodą Emmy twórcy filmu „LA 92”.