Debata o handlu ludźmi

96

Blisko dwieście osób wzięło udział w społecznej debacie po święconej problematyce handlu ludźmi, która zorganizowana została w II Liceum Ogólnokształcącym w Lubinie. Wzięli w niej udział uczniowie także z innych liceów, a na ich pytania odpowiadali między innymi policjanci.

DEBATA080616 (1)

Handel ludźmi jest współczesną formą niewolnictwa. Jej ofiarami padają najczęściej osoby młode, dlatego, by uświadomić i ochronić młodzież przed tym procederem, Komenda Powiatowa Policji w Lubinie przygotowała debatę z udziałem uczniów.

Na spotkanie zaproszeni zostali także m.in. psycholog policyjny z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, przedstawicielka pomagającej ofiarom handlu ludźmi Fundacji „La Strada” oraz pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Lubinie

– Rozmowa o tej zbrodni z młodzieżą, zwłaszcza przed wakacjami jest bardzo ważna, gdyż nigdy nie wiadomo, kto stanie na ich drodze – argumentuje nadkomisarz Sebastian Biały, zastępca komendanta powiatowego policji w Lubinie. – Handel ludźmi jest zbrodnią nawet wtedy, gdy odbywa się za zgodą ofiary. Współczesne niewolnictwo może przybierać formę wykorzystania seksualnego, pracy przymusowej, handlu organami, zmuszania do żebractwa lub przymusowego małżeństwa. Nowym przejawem tego procederu jest wykorzystanie ludzi do wyłudzania świadczeń socjalnych i zasiłków – ostrzega policjant.

Zaproszeni goście przytaczali prawdziwe historie osób, które padły ofiarą tego przestępstwa. Wyjaśniali też młodzieży, jak sprawdzać oferty pracy, jakie są sposoby manipulacji, co potrzebne jest na wyjazd za granicę, a także, gdzie szukać pomocy, gdy dochodzi do tragedii. Uczniowie otrzymali także materiały informacyjne przygotowane przez Fundację „La Strada”.

Za handel ludźmi grozi kara więzienia w wymiarze od 3 do 15 lat. Karalny jest również przygotowanie warunków do popełnienia tego przestępstwa.

Fot. KPP w Lubinie


POWIĄZANE ARTYKUŁY