Dają pieniądze na prąd

2409

Można zyskać nawet 5 tysięcy złotych. Już ponad 100 tysięcy osób złożyło wnioski o dofinansowanie w ramach programu „Mój prąd”. Połowa z nich zrobiła to przez internet.

Fot. Pixabay

„Mój prąd” to program dedykowany finansowaniu mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV). Na rozwój przydomowych źródeł energii odnawialnej (np. niewielkiej elektrowni słonecznej) przeznaczono miliard złotych. Osoby, które wezmą udział w programie, mogą otrzymać do 5 tys. dofinansowania. Dotacja ta ma pokryć 50 proc. kosztów montażu i zakupu mikroinstalacji.

– Wnioski o dofinansowanie można składać przez internet – wystarczy mieć profil zaufany. Z miesiąca na miesiąc z tej możliwości korzysta coraz więcej osób – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Tylko od początku lipca wnioski online złożyło niemal 6,5 tysiąca osób, a od 21 października – czyli od dnia kiedy uruchomiliśmy tę e-usługę – 52.026 – dodaje.

Zainteresowani udziałem w programie powinni najpierw kupić i zamontować mikroinstalację fotowoltaiczną. Poczekać na instalację przez zakład energetyczny licznika dwukierunkowego. Co ważne, instalacja nie może być przyłączona przed 23 lipca 2019 r. Następnie podpisać umowę dwustronną z dystrybutorem energii o przyłączeniu mikroinstalacji do sieci elektrycznej. A potem złożyć przez internet wniosek o dofinansowanie.

Aby złożenie wniosku poszło szybko, warto wcześniej przygotować elektroniczne wersje odpowiednich dokumentów: kopię faktury za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej (powinna być opatrzona adnotacją „Zgłoszono do Programu priorytetowego Mój Prąd”), dowodu zapłaty faktury/oświadczenia o dokonanej wpłacie, zaświadczenia Operatora Sieci Dystrybucyjnej potwierdzające montaż licznika wraz z numerem Punktu Poboru Mocy, w którym go zainstalowano, oświadczenia o samodzielnym montażu instalacji (tylko w przypadku gdy instalacja jest montowana samodzielnie, przy założeniu posiadania niezbędnych kwalifikacji).

Wniosek można złożyć przez internet – wszystkie informacje można znaleźć na www.GOV.pl.

Jak podkreśla Ministerstwo Cyfryzacji, „udział w programie „Mój prąd” to nie tylko możliwość otrzymania dofinansowania, ale przede wszystkim ważny krok w stronę poprawy jakości powietrza, którym oddychamy. Do tej pory, dzięki programowi, zredukowaliśmy już emisję dwutlenku węgla o 234 086 400 kg/rok!”.

Do rozdysponowania nadal jest ponad 740 milionów złotych.

Więcej informacji na www.mojprad.gov.pl.


POWIĄZANE ARTYKUŁY