Czyste zasady mają pomóc w walce ze smogiem

690

W ciągu ostatnich lat setki milionów złotych przeznaczyły władze województwa na poprawę jakości powietrza. Chodzi m.in. o dopłaty do wymiany pieców, termomodernizacje budynków, a także czerpanie energii z jej odnawialnych źródeł. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego teraz ruszył ze specjalną kampanią informacyjną.

Strona internetowa czystezasady.pl

Smog nęka mieszkańców Dolnego Śląska zwłaszcza w okresach grzewczych, podczas których nie ma wiatru. 

– Według badań Państwowego Monitoringu Powietrza z roku na rok zanieczyszczenie powietrza zmniejsza się. W 2017 roku powołany został wojewódzki zespół roboczy ds. jakości powietrza i efektywności energetycznej w województwie dolnośląskim, w którego skład wchodzą naukowcy, samorządowcy, urzędnicy i działacze społeczni. Jego zadaniem jest wypracowywanie kolejnych rekomendacji służących poprawie jakości powietrza informuje Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Sejmik województwa podjął trzy uchwały, które mają na celu ograniczyć zanieczyszczenie powietrza. To m.in. zarządzenia zakazujące we Wrocławiu i w dolnośląskich uzdrowiskach używania do opału paliw stałych od 1 lipca 2028 r. Kolejna z uchwał dotyczy używania nowoczesnych, niskoemisyjnych kotłów, jeśli Dolnoślązacy nadal będą używać węgla. Nowym narzędziem jest kampania informacyjna, która właśnie ruszyła.

– Jej celem jest uświadomienie społeczeństwa o szkodliwym oddziaływaniu zanieczyszczonego powietrza na zdrowie człowieka i środowisko naturalne. Styczeń i luty są czasem z najgorszą jakością powietrza na Dolnym Śląsku. Marzec natomiast jest ostatnim miesiącem sezonu grzewczego, w którym wielu Polaków podejmuje decyzję o zmianach w sposobie ogrzewania swoich domów  tłumaczy Maciej Zathey, dyrektor Instytutu Rozwoju Terytorialnego.

Fot. UMWD

Hasło kampanii brzmi: „Wybierz czyste zasady!”. W jej ramach powstaje m.in. portal www.czystezasady.pl oraz aplikacja i fanpage na Facebooku. Będzie można tam znaleźć informacje na temat pomocy finansowej przy wymianie pieców czy odpowiedzi na najpopularniejsze pytania. Pojawią się także spoty w radiu czy w telewizji oraz plakaty pokazujące właściwe zachowania na rzecz zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza.

– Równie istotnym wyzwaniem, przed jakim aktualnie stoimy jest odpowiednie zorganizowanie polityki gospodarowania odpadami w regionie. Będzie to z pewnością jedno z najistotniejszych zagadnień, którymi zajmie się sejmik i samorząd województwa – dodaje Dariusz Stasiak, przewodniczący sejmikowej komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wspólnie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w październiku 2019 roku, samorząd województwa przeszkolił 235 dolnośląskich urzędników gminnych i powiatowych, strażników gminnych i aktywistów, którzy będą na całym Dolnym Śląsku przeprowadzać kontrole przestrzegania przez mieszkańców uchwał antysmogowych.


POWIĄZANE ARTYKUŁY