Czy w Lubinie rodzi się po ludzku?

676

Urodziłaś? Opowiedz nam jak było – członkowie Fundacji „Rodzić po ludzku” zachęcają lubinianki, by wzięły udział w ankiecie na temat opieki okołoporodowej. W ten sposób fundacja chce sprawdzić polskie porodówki i wpłynąć na poprawę warunków w miejscach, na które skarżą się młode mamy.

Fot. Pixabay

W sieci właśnie ruszyła akcja „Głos matek ma moc zmiany”. Po 12 latach od ostatniej akcji „Rodzić po Ludzku”, fundacja pyta kobiety o ich doświadczenia okołoporodowe. Chce się dowiedzieć w jaki sposób kobiety są traktowane przez personel, czy rodzą w godnych warunkach, sprawdza czy szpitale przestrzegają standardów opieki okołoporodowej i gdzie w Polsce można urodzić po ludzku. Chce ponownie wnieść głos matek do przestrzeni publicznej i zmieniać szpitale.

W pierwszych dniach akcji o swoich doświadczeniach opowiedziało ponad 10 tys. kobiet. Jakie jest zdanie lubinianek? Czy mile wspominają pobyt w lubińskim szpitalu, czy może następnym razem wolałyby urodzić gdzie indziej? Swój głos można oddać TUTAJ.

Ankieta jest anonimowa. Kobiety mogą w niej szczegółowo opisać swoje doświadczenie – od izby przyjęć do momentu wyjścia do domu. Obok pytań o warunki, czystość i jakość wyżywienia mogą ocenić m.in. sposób przekazywania informacji przez personel, poszanowanie prawa do intymności, do decydowania o przebiegu porodu oraz wykonywanych zabiegach medycznych i pielęgnacyjnych, respektowanie planu porodu, jakość wsparcia w zakresie karmienia oraz opieki nad dzieckiem po porodzie.

Głosy i opinie matek pomogą fundacji w podejmowaniu interwencji tam, gdzie łamane są prawa kobiet. Na podstawie ankiet zebranych do końca marca zostanie opracowany raport na temat realizacji standardów opieki okołoporodowej i sytuacji na polskich porodówkach, a także rekomendacje dla Ministra Zdrowia. Wyniki każdego szpitala będą prezentowane na stronie www.gdzierodzic.info i na bieżąco aktualizowane. Ułatwi to innym kobietom wybranie miejsca do porodu.


POWIĄZANE ARTYKUŁY