Czy komunie się odbędą? Arcybiskup wydał dekret

4768

W związku z epidemią koronawirusa i ograniczeniami, które objęły msze i inne uroczystości religijne, w parafiach  pojawia się coraz więcej pytań dotyczących organizacji pierwszych komunii świętych. Większość z nich zaplanowano na maj i czerwiec, ale już teraz są uzasadnione obawy, że może do nich w ogóle nie dojść. Głos w sprawie zabrał  metropolita wrocławski Józef Kupny, który wydal dekret ze wskazówki dotyczącymi organizacji uroczystości związanych z tym sakramentem.

Kilkumiesięczne przygotowania, lokale zarezerwowane nawet kilka lat do przodu, rozesłane zaproszenia czy zakupione alby – może się jednak okazać, że to wszystko na nic, bo w obecnej sytuacji Pierwsza Komunia Święta może się nie odbyć w terminie. Niektóre parafie jak np. Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Złotoryi, już zdecydowały o przełożeniu uroczystości na następny rok. Inne wstrzymały się jeszcze z takimi decyzjami do Świąt Wielkanocnych. Więcej pisaliśmy o tym tutaj.

Kościół przez długi czas nie zabierał głosu w tej sprawie. W końcu arcybiskup wrocławski zdecydował się na wydanie dekretu dotyczącego organizacji Pierwszej Komunii Świętej w parafiach archidiecezji wrocławskiej. To odpowiedź duchownego na liczne zapytania duszpasterzy oraz rodziców.

Jeśli stan epidemii nie zostanie odwołany i dzieci nie wrócą do szkół, należy odwołać wszystkie uroczystości Pierwszej Komunii Świętej. Jeśli po oktawie Wielkanocy dzieci wrócą do szkół i stan epidemii zostanie odwołany, decyzję o przyjęciu Pierwszej Komunii Świętej należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z księdzem proboszczem

– czytamy w dokumencie.

Arcybiskup podkreślił też, że każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie i nie może decydować głosowanie lub wola większości.

W dekrecie zawarto również rozwiązania na wypadek gdyby utrzymany został limit dotyczący zgromadzeń. W przypadku, gdy liczba dzieci przystępujących do komunii jest niewielka, może odbyć się ona w terminie. W przypadku większej liczby dzieci, parafia powinna podzielić uroczystość na mniejsze grupy lub podjąć decyzję o przeniesieniu uroczystości na inny termin. Co najważniejsze archidiecezja decyzję w tej sprawie pozostawia w rękach proboszczów.

 

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY