Copperpunk, kino fantastyczne i logika na planszówce

590

Jak potoczyłyby się losy naszego regionu, gdyby miedź miała inne, niezwykłe właściwości? Odpowiedzi na to pytanie poznamy za kilka miesięcy, gdy dobiegnie końca literacki projekt „Copperpunk”. To jedno z trzech przedsięwzięć, które zostaną zrealizowane z budżetu województwa dolnośląskiego.

Grafika: Stefan Keller/Pixabay

O pomysłach, jakie Kamil Stefaniak z Lubińskiego Klubu Fantastyki „Ostatnie Przymierze” zgłosił do Dolnośląskiego Budżetu Obywatelskiego (DBO) pisaliśmy tutaj:

Wybierz i zagłosuj – lubiński klub poleca pięć projektów

Dolnoślązacy wybrali już najciekawsze dla nich inicjatywy, a teraz organizatorzy konkursu wybiorą ich wykonawców.

– Złożyliśmy już oferty na realizację tych projektów. Ostateczną decyzję mamy otrzymać na początku września. Najwięcej głosów otrzymał „Copperpunk”, który też jest mi najbliższy – mówi Kamil Stefaniak.

„Copperpunk” w założeniach jest konkursem literackim, którego uczestnicy będą mieli za zadanie opisać, jak potoczyłaby się historia regionu Zagłębia Miedziowego, Polski i świata, gdyby odkryte w 1957 roku złoża miedzi miały jakieś niezwykłe właściwości, które fundamentalnie przekształciły technologię, a wraz z nią społeczeństwo. Opowiadania na ten temat mogą pisać mieszkańcy powiatów: lubińskiego, polkowickiego, głogowskiego, legnickiego i samej Legnicy, jaworskiego i złotoryjskiego.

– Częścią projektu będą również warsztaty lub spotkania poświęcone doskonaleniu sztuki pisania utworów literackich – zapowiada pomysłodawca.

Do realizacji w ramach DBO zakwalifikowana została też olimpiada planszowych gier logicznych, w których o wyniku decydują umiejętności gracza, a nie liczba wyrzuconych na kostce oczek. Przykładem takich gier są szachy, warcaby, proste kółko i krzyżyk oraz trudne go. Organizatorzy przedstawią mieszkańcom regionu także inne tytuły, które zaliczają się do tej kategorii.

Fot. Michał Jarmoluk/Pixabay.com

Pieniądze z wojewódzkiego budżetu posłużą też do przygotowania pokazów animowanych filmów fantastycznych w miejscowościach oddalonych od sal kinowych. Towarzyszyć temu będą warsztaty związane ze sztuką animacji.

– „Kino fantastycznej kreski” jest reakcją na sytuację, gdzie fantastyka z jednej strony bije rekordy kinowej popularności, z drugiej jednak występuje głównie pod postacią kina superbohaterskiego. Animacja również regularnie znajduje się na szczytach list najbardziej kasowych filmów, jednak zupełnie jest już zdominowana przez technikę komputerową – wyjaśnia Kamil Stefaniak.

Wszystkie projekty będą realizowane jeszcze w tym roku.


POWIĄZANE ARTYKUŁY