Ci seniorzy nie dali się oszukać

635

Tym seniorkom należą się brawa. Wykazały się czujnością i nie dały się okraść. Bądźmy czujni, bo przestępcy tworzą różne fikcyjne historie i legendy, aby nas okraść – apeluje starszy aspirant Anna Szajbler z Komendy Powiatowej Policji w Lubinie.

Fot. Teona Swift/Pexels

Jak ustalili policjanci, oszuści próbowali kolejny raz okraść mieszkańców naszego miasta metodą na policjanta.

– W dwóch przypadkach na telefon zadzwoniła osoba podająca się za funkcjonariusza policji, z informacją, że ich dzieci spowodowały wypadek drogowy, w wyniku którego zginęły osoby. Następnie zaproponowały pomoc rodzinie, poprzez wpłacenie ok. 200 tys. zł. na adwokata – relacjonuje st. asp. Szajbler.

Dzięki czujności 65- i 76-letnich seniorek, sprawcy zamierzonego celu nie osiągnęli, z uwagi na fakt, iż kobiety w porę zorientowały się, że rozmawiają z oszustem i rozłączyły połączenie.

Policja przypomina, że sprawcy wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy i wyłudzają pieniądze od starszych osób. Jest wiele metod ich działania. Zdarza się, że przestępcy najpierw wykonują telefon podając się za członka rodziny i proszą o pożyczenie dużej sumy pieniędzy.

– Zwracamy się więc z apelem do osób młodych. Rozmawiajmy z rodzicami, dziadkami o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy – żeby pod żadnym pozorem nie przekazywali nikomu gotówki, biżuterii czy nie zaciągali kredytów. Zwróćmy również uwagę na zagrożenia osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie – apeluje policjanta.


POWIĄZANE ARTYKUŁY