Chrystos Rażdajetsia! Chrystus się rodzi!

1418

Jest choinka, a pod nią prezenty, dwanaście tradycyjnych potraw oraz miła, rodzinna atmosfera. Dziś wierni Kościoła Prawosławnego obchodzą ważne święto – Wigilię Bożego Narodzenia. Podobnie jak w Kościele Rzymskokatolickim to czas radości i spotkań z najbliższymi. Nie brakuje też prosfory, czyli odpowiednika znanego katolikom opłatka.

Święto Bożego Narodzenia w Kościele Prawosławnym stanowi jedno z 12 wielkich świąt roku liturgicznego. Poprzedzone jest sześciotygodniowym postem bożonarodzeniowym, który rozpoczyna się w pierwszy dzień po wspomnieniu w kalendarzu cerkiewnym Świętego Apostoła Filipa, dlatego też niekiedy nazywa się ono postem Filipowym – tzw. Fylypiłka. Ma on charakter pokutny, przygotowujący nas na spotkanie Nowonarodzonego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Od dnia wprowadzenia do świątyni Przenajświętszej Bogurodzicy w cerkwiach słyszymy czytania poszczególnych fragmentów nabożeństw (np. jutrzni) o zbliżającej się radości Bożego Narodzenia aby całe stworzenie godnie przygotowało się na spotkanie z Chrystusem.

– Przygotowaniom towarzyszy także spowiedź, która jest drogą do przemiany naszej duszy. W tym okresie wierni przygotowują się na to jakże wymowne spotkanie Boga z człowiekiem. Oto bowiem w Betlejem na świat przychodzi Syn Boży, nasz Pan Jezus Chrystus, Zbawiciel, dla pokrzepienia ludzkich serc i zbawienia rodzaju ludzkiego – mówi ks. Bogdan Repeła, proboszcz Parafii Prawosławnej pw. Świętej Trójcy w Lubinie.

Bogdan Repeła, proboszcz parafii Świętej Trójcy w Lubinie

Na środku cerkwi umieszczana jest ikona Bożego Narodzenia, z której odczytujemy słowa ewangelii.

– Przypomina o mędrcach, którzy przybyli z dalekiego kraju, aby wysławiać Nowonarodzonego. Przypomina nam też pasterzy, którzy z pokorą i bojaźnią przyszli do Tego, przed który kłania się cała przyroda i stworzenie – tłumaczy duchowny.

Tak jak w religii rzymskokatolickiej, tak i u prawosławnych, przygotowywania do wigilii są czasem spędzanym w gronie rodzinnym. Najbardziej cieszą się dzieci i młodzież, która aktywnie uczestniczy w ubieraniu choinek czy szykowaniu potraw. Głównym pokarmem w Kościele Prawosławnym jest prosfora – chleb ofiarny, przygotowywany przez duchownego z mąki pszennej, wody i drożdży.

Obchodzone 7 stycznia Boże Narodzenie dla prawosławnych jest świętem bardzo radosnym, podczas którego wierni również składają sobie życzenia.

– Niech miłosierny, nowonarodzony Jezus Chrystus obdarzy nas wszystkich w te święta radością, wiarą i miłością oraz błogosławieństwem w nowym 2024 roku. Chrystos Rażdajetsia! Sławyte Jeho! – życzy ks. Bogdan Repeła, proboszcz Parafii Prawosławnej pw. Świętej Trójcy w Lubinie.

Do Parafii Prawosławnej pw. Świętej Trójcy w Lubinie należy około 350 rodzin.


POWIĄZANE ARTYKUŁY